E. C. Segar

E. C. Segar Biyografisi

Temel Reis karakterinin yaratıcısı olan ABD‘li karikatürist.

Elzie Crisler Segar, 8 Aralık 1894‘te, Chester, Illinois, A.B.D.’de dünyaya geldi. Zanaatkar bir babanın oğlu olarak genç yaşlarında boyacılık, duvar kağıdı kaplama şeklinde işlerinde babasına yardım eden Segar, bir taraftan da davul çalıyor, mahalli tiyatro ve beyaz perde topluluklarına müzikler yapıyordu.

Segar, karikatür çizmeye on sekiz yaşlarında başladı, bu mevzuda kendisini geliştirmek için mektupla tahsil aldı. Kendisini geliştirmeye o denli adamıştı ki, kısık bir lambanın ışında gece üçe kadar çizim yapıyordu.

Segar, sonrasında sürecinin en mühim karikatür serilerinden birisi olan The Yellow Kid’in yaratıcısı olan Richard Felton ile tanışacağı Şikago’ya taşındı. Richard Felton aracılığı ile ekibine alındığı Chicago Herald gazetesinde, 12 Mart 1916 tarihinde ilk karikatürü gösterildi.

Elzie Crisler Segar, 1918 senesinde Johnson ile evliliğe ilk adımını attı.

Segar, devletimizde Temel Reis olarak malum meşhur karikatürü Popeye’yi ilk olarak 19 Aralık 1919 tarihinde yayınladı. İlk yayınlandığı tarihte adı Thimble Theatre olan seride, Temel Reis karakteri bulunmamaktaydı. İlk olarak 1929 senesinde, orjinal serinin çıkışından on yıl kadar sonrasında seriye eklenen Temel Reis, kısa sürede fazlaca fazla ilgi görerek serinin ana karakteri olmayı başardı.

Popeye haricinde, J. Wellington Wimpy ve Eugene the Jeep şeklinde unutulmaz pek fazlaca karaktere imza atan Segar, uzun devam eden bir karaciğer hastalığı sonucunda, 13 Ekim 1938 tarihinde, 44 yaşlarındayken hayata gözlerini yumdu. Vefatından sonrasında, Popeye karikatürleri asistanı Bud Sagendorf tarafınca devam ettirildi.

National Cartoonist Society (Ulusal Çizgiromancılar Derneği), Elzie Segar Ödülleri adı altında, sanatçının anısına senelik verilen ödüllerden oluşan bir merasim düzenlemektedir. Arama motoru Google, 8 Aralık 2009 tarihinde, meşhur karikatüristin en sevilen karakteri Temel Reis’i açılış logosu yaparak Segar’ı onurlandırmıştır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir