E. T. A. Hoffmann

E. T. A. Hoffmann Biyografisi

Tanınmış Alman hikayecisidir. Bununla birlikte besteci, korku hikâyeleri yazarı, karikatürist, orkestra şefi ve avukattır.

E. T. A. Hoffmann, 24 Ocak 1776 tarihinde Almanya, Königsberg’de dünyaya gelmiştir. Tam adı Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann’dır. Bu yazarı hepimiz minik adlarının ilk harfleriyle tanır ve bunlar da E.T.A.’dır. Bu sebeple Hoffmann, müziğe ve müziğin en zarif ve duyarlı dehası Wolfgang Amadeus Mozart‘a duyduğu hayranlığın onuruna, adlarının arasına Amadeus adını da katmıştır. Ve böylece tam adı Ernst Theodor Willhelm Amadeus Hoffmann olmuştur. 1805 senesinde Wolfgang Amadeus Mozart onuruna Wilhelm olan ilk adı Amadeus olarak değiştirildi. Çoğu zaman literatürde adı E.T.A. Hoffmann olarak da geçer. Babasının alkolik, annesinin histerik olması sebebi ile boşandılar ve Hoffmann anası ile kaldı. Büyükannesinin evinde büyüdü. 1782 – 1791 yılları aralığında okulda müzik ve fotoğraf için hususi dersler aldı.

E. T. A. Hoffmann, 1792-1795 yılları aralığında Königsberg Hukuk Fakültesinde hukuk öğrenimini yaptıktan sonrasında gene aynı şehirde avukatlığa başladı.

1798 senesinde kuzeni Sophie Wilhelmine Constantine ile nişanlandı. Aynı yıl Berlin’e taşındı. Hoffmann burada Temyiz Mahkemesinde iki yıl çalıştı. 1802 senesinde nişanlısından ayrıldı.

1800 senesinde Posen’e devlet memurluğuna atandı ve Prusya’nın işgali altında bulunan Polonya’da çalışmaya başladı. Fakat hükümet makamlarının halini karikatürize etmiş olduğu için sürgün olarak Plozk adındaki minik bir kasabaya gönderildi. Hoffmann, burada kendini tamamen müziğe verdi. Birçok yapıt besteledi. 1802 senesinde nişanlısından ayrıldı. E. T. A. Hoffmann, 1802 senesinde Marianna Tekla Michalina Rorer ile evliliğe ilk adımını attı.

1804’te Varşova’ya yerleşti. İşlerinin içinde yapıt bestelemeye de bol miktarda zaman buluyordu.

1806 senesinde Prusya’nın Napolyon Bonapart güçleri tarafınca yenilgiye uğratılmasına ve Fransızlar’ın Varşova’yı salgın etmelerine kadar bu görevinde kaldı. O günden sonrasında 1814 yılına kadar oldukça sıkıntılı ve huzursuz bir yaşam sürdü. Bir ara Bamberg ve Dresden’de tiyatro müdürlüğü yapmış oldu. E. T. A. Hoffmann, 1814 yılına kadar müzik eleştirmenliği ve tiyatrolarda müzik yönetmenliği yapmış oldu. Sonraları gene orkestra şefi olarak Leipzig’de ve Dresden’de çalıştı. 1911 senesinde Arlequin adlı bir bale besteledi. 1814 senesinde Berlin’de esas mesleğine, kısaca avukatlığa döndü. Bir taraftan da dergilerde, o zamanlar fazlaca ilgi gören almanaklarda şiirler, öyküler ve denemeler yazıyordu.

E. T. A. Hoffmann, Berlin’de kalmış olduğu süre içinde asla durmadan öykü yazmıştır. Hoffmann’ın hikayelerinin yanında besteleri ve öteki çeşitli eserleri zayıf kalır. Yazar doğaüstü esrarengiz vakalara fazlaca meraklıydı. Hikayelerinin de ana mevzuları hep bu tema üstüne kurulmuştur. Alman edebiyatının romantizm hareketinin öncülerinden biri sayılan Hoffmann’ın eserleri bir tek mevzu bakımından değil bununla beraber mevzunun gerçekçi bir deyimle yazılmış olması bakımından da ehemmiyet taşımaktadır.

E. T. A. Hoffmann’ın besteci olarak yarattığı en güzel eseri “Undine” operasıdır. Jacques
Offenbach
’a “Hoffmann’ın Hikayeleri” adındaki opereti esin etmiş olması bakımından da müzik tarihlerinde yer almıştır.

Alman Romantizmi’nin ilk yazarlarından olan dostu Friedrich de la Motte Fouque’nin Undine adlı masalını operalaştırması da bu döneme rastlar. Hoffmann, 1814 yılından itibaren edebiyata yöneldi. 1814-1815 tarihindeki Phantasiestücke in Callots Manier adlı öykü kitabı, yazar olarak ün kazanmasını sağlamış oldu. 1816 senesinde tekrardan devlet hizmetine girerek Berlin Temyiz Mahkemesi’nde yargıçlık hayata geçirmeye başladı.

Şeytanın İksirleri (1815-1816) ve Kedi Murr’un Dünya Görüşü (1820-1822) adlı yapıtları büyük ilgi görmüş oldu. Hoffmann’ın peri masallarından doğaüstü yıkım öykülerine kadar benzeri olmayan hayal enerjisini sergilediği eserleri, Peter İlyiç Çaykovski’nin bale süiti Fındıkkıran da dahil olmak suretiyle pek fazlaca opera bestesine esin deposu oldu. Eserleriyle Honoré de Balzac, George Sand ve Théophile Gautier benzer biçimde adların saygısını kazanmıştır; Victor Hugo, Charles Pierre Baudelaire, Guy de Maupassant, Aleksandr Puşkin, Fyodor Dostoyevski ve Edgar Allan Poe’yu etkiledi.

E. T. A. Hoffmann, 1802 senesinde Marianna Tekla Michalina Rorer ile evliliğe ilk adımını attı. 1805 senesinde sonrasında kızı Cäcilia hayata merhaba dedi.

E. T. A. Hoffmann, 25 Haziran 1822 tarihinde 46 yaşlarında iken Almanya, Berlin’de ölmüştür.

Kitapları :
1822 – Meister Floh
1820 – Kedi Murr’un Dünya Görüşü
1820 – Matmazel Scuderi
1819 – Uğursuz Miras
1819 – Serapion Kardeşler
1819 – Ufak Zaches
1816 – Nussknacker und Mausekönig (Fındıkkıran ile Fare Kral)
1817 – Das Ode Haus (Kasvetli Ev)
1817 – Die Nachtstücke (Gece Tabloları)
1815 – Die Elixiere des Teufels (Şeytanın İksiri)
1814 – Der goldne Topf. Ein Märchen aus der neuen Zeit (Altın Kase)
1814 – 1815 – Callot Üslubunda Fantastik Parçalar
1813 – Kum Adam
1812 – DonJuan
1809 – Ritter Gluck (Şövalye Gluck)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir