Eadweard Muybridge

Eadweard Muybridge Biyografisi

Fotoğraf tarihinin mühim isimlerinden birisidir. Fotoğrafçı .

Birden fazla fotoğraf makinası kullanarak yapmış olduğu hareket incelemeleriyle malum İngiliz asıllı fotoğrafçıdır.

Aslolan adı Edward James Muggeridge olan Hollanda kökenli İngiliz fotoğrafçı, 9 Nisan 1830 da Londra, İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Yaşamının büyük bir çoğunluğunu 1855 senesinde 25 yaşlarındayken gittiği San Francisco’da ABD’de geçirmiştir. Bir kitapçının yanında çalıştı. 1860 senesinde bir posta otomobili kazası geçirdikten sonrasında memkeketi Londra’ya döndü,1861 ile 1866 yılları aralığında burada kaldıktan sonrasında yine San Francisco’ya gitti ve çalışmalarına devam etti.

Ayrıca 1874 senesinde karısının sevgilisi olan Binbaşı Harry Larkyn’i tabanca ile vurarak öldürdükten sonrasında mahkemede beraat etmiştir.

Birden fazla fotoğraf makinesi ile değişik açılardan yarış atlarının fotoğraflarını çeken Muybridge, bu resimleri birleştirerek atın hareketli görünmesini elde etmiştir. 1878 senesinde gerçekleştirdiği bu deneyde, yaş kolodyum tekniğiyle dört nala giden bir atın tüm hareketlerini kayıt altına almayı başarmıştır. işte o anı canlandırmak için Eadweard J. Muybridge tarafınca yapılmış yapılmış ilk emek verme :

Sonrasında Eadweard, daha değişik hayvanları da çekerek ve başka başka mevzularda da aynı tekniği uyguladı. Fazlaca sayıda fotoğraf makinesi ile meydana gelen bu teknik, “Matrix” filmimizde de de kullanılan “Bullet Time” efektinin öncüsü olduğu söyleniyor. Doğrusu Muybridge’in yarattığı efekti, sinemalarda hala görmekteyiz.

Edward Muybridge önceleri devlet için çalışmış, ondan sonra ise endüstriyel ve görünüm fotoğrafçılığı mevzularında uzmanlaşmıştır.

Ek olarak Zoopraxiscope adını verdiği bir aygıt da icad etmiştir. Üstünde fotoğraflar bulunan bir diskin hızlıca hareket ettirilmesiyle görüntünün de hareketlenmesi mantığına dayanır. Bu aygıt beyazperde mantığının ilk örneklerinden biri sayılabilir.

Geliştirdiği bu teknikler ile film şeridinin oluşturulmasına katkıda bulunmuş oldu. Yapmış olduğu emekler günümüzde kolay benzer biçimde görünse de 1800’lü yılların şartlarında teknik olarak oldukça sıkıntılı ve zordu.

Muybridge’nin emekleri biyomekanik ve atletizm mekaniği biliminin başlangıcına yakın duruyor.

Edward Muybridge, 1883 ve 1886 yılları aralığında Pennsylvania Üniversitesi çatısı altında çalıştı.

1894 senesinde memleketi İngiltere’ye döndü. Londra’daki evinde 8 Mayıs 1904’de öldü. 2004 senesinde, “İngiliz Film Enstitüsü” evin dış duvarına bir hatıra plak monte ettirdi.

Edward James Muggeridge’nin öteki fotoğrafik dizilerinin bir bir çok 1950’lerden bu yana kitaplarda referans olarak yayınlanmıştır.

Besteci “Philip Glass’ın“ Fotoğrafçı” (1982) operası Muybridge cinayeti davasına dayanmaktadır.

Google 9 Nisan 2012 tarihinde, Edward James Muggeridge’in doğum günü münasebetiyle, Film şeridinin mucidi olan fotoğrafçı için hususi bir Doodle hazırlayarak şirket animasyonlu bir çalışmaya imza attı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir