Ebru Polat

Ebru Polat Biyografisi

2007 senesinde piyasaya sürdüğü Çetin Ceviz adlı albümü ile meşhur olan Türk pop müziği sanatçısı. Çetin Cevizi takiben 2008 senesinde Oldukca Geç ve 2009 senesinde Kalp Ayazı albümlerini çıkartan Polat, Sezen Aksu’nun şarkılarına getirmiş olduğu yeni yorumlarla bilinmektedir.

Ebru Polat, 30 Haziran 1983 tarihinde, İzmir’de dünyaya geldi. Doğum adı Filiz Sarıkaya’ydı. Son aşama hiperaktif bir çocuk olan Polat, genç yaşlarda bale eğitimi aldı. Müzikle ilköğretim korosunda tanışan genç sanatçı, eğitim hayatınının doğrultusunu müzikten değişik bir alana çevirerek hukuk okumaya karar verdi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimini başarıyla tamamlayan Polat, bir süre avukat olarak vazife yapmış oldu. Eğitim kariyerine devam etmek için psikoloji bölümünde master yapacağı sırada yaşamını tamamen değiştirecek bir karar alarak okulunu ve işini ardında bırakarak yönünü müziğe çevirdi.

Kariyerini müzik üstüne kurmaya karar verdikten sonrasında Londra’ya giden Polat, bu şehirde bulunan sanat akademisi Royal Akademi’de müzik eğitimi aldı. Türkiye’ye döndükten sonrasında ilk albümü olan Çetin Ceviz’i piyasaya çıkartan Polat, albümüyle birlikte müziği kadar güzel fiziği ile de dikkatleri üstüne topladı.

Çetin Ceviz adlı çalışmasından sonrasında Oldukca Geç albümü ile sevenleri ile buluşan Polat, 2009 senesinde Kalp Ayazı adlı albümünü çıkarttı. Albümlerinde Sezen Aksu bestelerini kullanmayı yeğleyen Polat, sanatçının eski şarkılarına katmış olduğu emsalsiz yorumla dikkatleri çekti. Gene bir Sezen Aksu bestesi olan Seni Bölgeler’e çekmiş olduğu klip fazlaca beğenilen genç sanatçıya fanatikleri Seni Bölgeler Ebru lakabını taktı.

Albümleri :
2007 – Çetin Ceviz
2008 – Oldukca Geç
2009 – Kalp Ayazı
2011 – Dinle 2011
2011 – Olanlar Oldu
2012 – Kaçın Kurasıyım
2013 – Günaha Çağrı
2014 – Hediyem Olsun
2015 – Çilli Bom
2015 – 9 Hit
2016 – Dokun Bana
2017 – Hava Oldukca Sıcak

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir