Ebru Uygun

Ebru Uygun Biyografisi

(TOÇEV) Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Başkanıdır.

Ebru Uygun, 1971 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası tekstilci Ertan Uygun’dur. Çocukluğunda Prensesler benzer biçimde büyütüldü.

Liseyi Avusturya’da Saint George Tecim Lisesi’nde okudu. Sonrasında Finishing School ve Cenevre Webster Üniversitesi’nde İşletme-Pazarlama Kısmı’nde okuyarak mezun oldu. İsviçre’deki öğrencilik yılarında Christian Children Foundation’da iki yıl süreyle yetişim yapmış oldu.
Yetişim yapmış olduğu dönemde gönüllü olarak UNICEF benzeri Amerikalı bir yardım kurumunda çalıştı. Türkiye’den yurt dışındaki vakıflara bağış yapıldığını fark eden Ebru Uygun, vakıf kurmaya karar verdi. Türkiye’ye döndüğünde bir süre İpaş İplik’te Muhasebe Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

1994 senesinde (TOÇEV) Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nı kurdu. İlk ilkin vakfa maddi destek sağlamak için pazarlarda kıyafet sattı arkadaşları ile. Vakıf adına para kazanmaya ilk öyleki başladı.

1994 senesinde 5 çocukla başlamış olan yolculuğu, ülkemiz ve çocuklarımız için hayata geçirdiği projelerle 17 yıl sonunda 2011 senesinde, 5 milyonu aşkın çocuk ile devam etmekteydi.

Okumak isteyen çocuklarımıza eğitim hayatları süresince destek vermek amacıyla ülkenin her köşesine ulaştı. Bir çocuğun iyi mi diş fırçalayacağını öğretmekten iyi beslenmelerine, çocuk parklarında oynayabilmesinden daha iyi okumasına destek olmaya kadar birçok proje TOÇEV ile yaşam buldu… Vakıf, 1994 yılının Aralık ayından beri Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan 5 milyonu aşkın okuma istekli çocuğun ve ailelerinin dünyasında umuda yer açtı.

2005 senesinde, hayata geçirdiği ve köy okullarını onardığı ”Yaşasın Okulumuz” projesi ile ilk ulusal kampanyayı başlattı.

Ebru Uygun, 2001 yılından sonrasında 3 yıl süresince üst üste fazlaca büyük ameliyatlar geçirdi. Bir taraftan aileyle ilgili Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığıyla savaşım ederken bir taraftan da Türkiye’de neredeyse dolaşılmadık tek karış toprak bırakmadan okumak isteyen fakat buna ulaşamayan küçüklere ulaşmaya çalıştı.

Ebru Uygun, Akdeniz Ateşi diye malum FMF hastalığı sebebiyle 2001 senesinde yürüyemez ve konuşamaz hale geldi. Hastalığını ve hastane günlerini “102 No’lu” adlı kitapta kaleme aldı. “Dokunduğum Yürekler”de ise minik bir dokunuşun evlatların hayatında yapmış olduğu değişimleri söyledi.

İngilizce, Almanca, Fransızca bilen Ebru Uygun, Fredi Yarcan ile 1995 senesinde evliliğe ilk adımını attı.11 senelik evlilikten sonrasında 2006 senesinde boşandı. Ansel Yarcan ve Aksel Yarcan (d.1997) adlı ikiz adam çocuk annesidir.

Ebru Uygun:
(TOÇEV) Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Başkanı
ELPA Tekstil’in Yönetim Kurulu Üyesi,
Sanatçılar ve Sanat sevenler Derneği’nin Başkan Yardımcısı,
Aile Akdeniz Ateşi Derneği Başkan Yardımcısı,
100 Yıl Işıl Eğitim Vakfı’nın Başkanı’dır.

Yazdığı Kitaplar :
2005 – 102 No’lu Oda
2006 – Dokunduğum Yürekler
2009 – Beraber Büyümek

Ödülleri :
1996 – İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Destek Veren TYYB Junior Chamber/İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Destek Veren En Başarı göstermiş Genç Ödülü
2007 – Rotary/Başarı Ödülü
2009 – Lions 118T/Başarı Ödülü
2009 – Hello Dergisi/Pırlanta Kalpli Hanım Ödülü
2010 – Eisenhower Fellow ödüllerini aldı.

Kişisel Sergi :
2012 – Dokundum – Galeri Espas

Karma Sergiler :
2011 – Sanatçılar ve Sanat sevenler Derneği’nin TOÇEV ile beraber düzenlemiş olduğu “Elele Karma Fotoğraf Sergisi”
2011 – Silivri Rotary Kulübü ve Sanatçılar ve Sanat sevenler Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Somali’ye Yardım Sergisi”
2008 – Sanatçılar ve Sanat sevenler Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Karma Sergisi”

TOÇEV
Adres:
Nispetiye Mah. Aytar Cad.
Duru Apt. No:12 Daire:10 1.Levent / İstanbul
Telefon: 0 212 280 25 11/21
Fax: 0 212 280 60 59
E-mail: tocev@tocev.org.tr
www.tocev.org.tr

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir