Ekmek Çeşitlerinin Adları ve Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizin yanı sıra dünyanın da en fazla tüketilen besini olma özelliğine haiz olan ekmek, yöre, pişirilme biçimi ve malzemesine bakılırsa farklılık göstermektedir. Yöresi baz alındığında Karadeniz’in meşhur ekmekleri içinde yer edinen Trabzon ekmeği, uzun pişirilme süresiyle öteki ekmeklerden değişik olan bir ekmek türüdür. Türk kültürüne baktığımız süre çoğu zaman ekmek türleri ve adları anlamında araç-gereç göz önüne alındığında mevcud ekmekler mayalı ekmek türleri içinde yer alır. Mayalı ekmekler adından da anlaşılacağı şeklinde un, tuz ve maya karışımı ile meydana getirilen ve hepimizin bilmiş olduğu kabarmış ekmek türleridir.

Dünyadaki Ekmek Türleri Nedir?

Hem dünya hem de devletimizde oldukça leziz olan ekmek türlerinin adları ekmeğin pişirilme tekniğine ve hazırlanma biçimi göz önüne alınarak değişik olabilmektedir. Dünya mutfaklarında bulunan ekmekler şu şekilde sıralanabilir;

İtalya

Ekmek tüketimi neredeyse ülkemizdeki oranda yaygın olan İtalya’da ekmek türleri içinde biova, ciabatta, focaccia, pugliese, tortino, panettone, grissini şeklinde birçok ekmeği görmek mümkündür. Bununla beraber yaygınlığı ile bildiğimiz İtalyan focaccia ekmeğini internasyonal ekmek türlerinden biri olarak söylemek doğru bir ifade olacaktır.

Fransa

Avrupa devletlerinden olan Fransa’da mevcut olan ekmek türleri içinde brioche, croissants, fougasse, epi, pain au levain, boule de meule, cereale, baget şeklinde ekmek çeşitlerini görmek mümkündür. Fransız ekmek türleri içinde en fazla duyulan ise brioche olarak bilinmektedir.

Almanya

Alman mutfağında yer edinen ekmek türleri içinde pumpernickel, roggenbrot, weisenkeimbrot, krustenbrots, sonnenblumenbrot şeklinde ekmek türleri yer alır.

İngiltere

İngiliz ekmekleri içinde batched, bloomer, cornmeal, danish şeklinde ekmek türleri öne plana çıkarken yumuşak küçük yassı İngiliz muffin ekmek türlerinin de dünya ekmek türleri içinde oldukça popüler bulunduğunu söylemek mümkündür.

Asya kıtasının ekmek kültürü denildiğinde akıllara Hint ekmek türleri gelmektedir. Bhakris, chapatis, rotlas, parathas şeklinde ekmek türlerine haiz olan Hindistan, bu ekmek türleri içinde parathas en fazla malum ekmek türüdür. Bu ekmek türü bizde de sık sık tüketimi meydana getirilen lavaşa benzer.

Bölgesel Ekmek Türleri Nedir?

Bölgesel ekmek türleri, Anadolu’nun değişik yörelerine özgü olan ekmek türleridir. Bölgesel hususi ekmek çeşitlerine baktığımız süre:

Karadeniz’e özgü olan Trabzon ekmeği,

İç Anadolu’da sık sık tüketilen ve oldukça leziz olan bazlama ve gobit ekmeği,

İç Anadolu’dan başlayarak Güneydoğu’ya dek pek fazlaca yerleşim yerinde denk geleceğiniz tandır ekmeği,

Ege bölgesine özgü olan Torbalı ve Afyon ekmeği bu ekmek türlerinden bir tek birkaçıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir