Emziren Anne Diyeti Nedir?

Emziren anne rejimi, doğumun derhal sonrasında alınmış olan kiloların anneler tarafınca ortaya çıkan şişkinlik durumundan kurtulmak amacıyla yapmış oldukları bir rejim türüdür. Bu rejimde anne kilo verirken bununla beraber da sıhhatli beslenip sütünün artmasına destek verir. Doğumdan dolayı oluşan kilolar bazı zamanlarda kalıcı olarak görülebilir. Bu durumda 6 ile 12 kilo içinde olmaktadır. Fakat bu durum olanaksız değildir. Bunun sebebi ise kalıcı doğum kilolarının ender olarak insanlarsa görülmesidir. Burada annelere düşen ilk olarak, bebeğin en güzel şekilde beslenmesini sağlamak ve bununla birlikte de kendi sağlığına dikkat etmelidir. Peşinden ise kilo vermek gene sıhhatli şekilde beslenme ile mümkün hale gelecektir. Doğumdan sonrasında 4 haftalık süreç içine emzirme rejimi yapılması pek tavsiye edilmez. Bahsi geçen dönemde tabip kontrolünde olunacağı için, doktorunuza bu durumu rahat şekilde sorabilirsiniz. İlk 4 hafta geçtikten sonrasında ise tekrardan bu mevzuyu doktorunuza sorarak, emziren anne rejimi adında olan rejimi hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. Lüzumlu itina gösterilmezse doktorunuzun size tavsiye etmediği bir rejimi yapmanın sıhhat açısından ciddi şekilde negatif tesirleri olabilir. Bu durumu göz önüne alarak doktorunuza kesinlikle danışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Emziren Anne Rejimi Süt Artırma

Emziren anneler, genel olarak günlük olarak 7 çay bardağı süt salgılamaktadır ve bu durumda 7 çay bardağı kadar sütün ortaya çıkması adına harcanan 500 ile 700 arası kalori manasına gelir. Öteki taraftan bebek süt emerken, annenin harcamış olduğu kalori, orta derecelik olan bir saatlik egzersize denk gelmektedir. Doğumun arkasından geçen ilk 4 aylık süreçte, anne 1 kilo kadar kilo kaybı yaşayabilir. Bununla beraber oldukca kilo almış olan bir annenin aylık olarak 2 zayıflaması de düzgüsel bir durumdur. Sadece aylık olarak 2 kilodan fazla veren annenin vücudunun depolarından enerji harcamış olduğu bilinir. Bu vakada annenin sağlıksız şekilde hayatına devam etmesine sebep olmaktadır. Genel olarak da beslenme mevzusunda yetersiz kalan annelerin bu duruma maruz kalmış olduğu görülür. Emziren anneler, emzirmeyen annelere nazaran 500 kaloriye dek daha çok enerji ihtiyacı duyar. Bu mevzu göz önüne alındığı vakit hazırlanmış olan bir rejim listesiyle, annenin de sıhhatli olarak hayatına devam etmesi mümkün hale gelir.

Emziren Anne Rejimi

Anne ve bebek için gereksinim duyulan genel gıda öğeleri göz önüne alınarak hazırlanmış olan örnek bir rejim sıralaması aşağıdaki gibidir;

Kahvaltı

1 su bardağı süt

1 dilim peynir

5 tane zeytin

1 tane haşlanmış yada pişirilmiş yumurta

Ara öğün

Birkaç tane kuru kayısı yada incir atılarak hazırlanmış bir kase yoğurt yada bir elma

Öğle

1 tabak etli sebze yemeği yada baklagiller

Ceviz, badem kuru besinlerle hazırlanabilen bir kase yoğurt

Yeşil salata

Haşlanmış makarna

Ara öğün

Bir tabak yoğurtlu kereviz salatası

Akşam

1 porsiyon ızgara, haşlama yada fırında kırmızı et yada tavuk

Yeşil salata

Ara öğün

Yarım muz yada elma, armut yada bir bardak süt

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir