Entübe Hasta Nedir ? Entübe Ne Anlama Geliyor ?

Ülke Gündemi Şuan Koronavirüs ve Corona Salgını naturel olarak bir oldukça terim merak ediliyor. Entübe nedir ve Entübe Hasta Ne anlama geliyor sizler için uzman bir hekim arkaşımızdan öğrendik.

 

Entübe şu demek oluyor ki Entübasyon , solunum yolu yada solunumun güvenliğinin bozulması yada riskli bir durum oluşması durumunda hava yolunun korunması amacı ile sürekli havalandırma sağlanması ve lüzumlu durumlarda ilaç verilmesi için , yapay solunuma geçmek için laringoskopi isminde olan yada hususi aparatlar yardımı ile solunum yoluna (trakea) ağız yada burun yardımı ile hususi bir tüp yerleştirme işlemine denir.

 

Kısaca üzerinde durmak gerekirse , solunum yetmezliği rahatlızlığı olan hastaların solunum aletine bağlanması için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin adına ise tıb dilinde entübasyon denir.

 

Entübe Edilen Hasta İyileşir mi yeniden sağlığına kavuşur mu ? 

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen Koronavirüs vakalarıyla daha da sık duyulmaya başlanan bir terim olması sebebi ile yazımızdasınız anlamına gelir. Bu işlemler ile ilgili olarak siz kıymetli okurlarımızı yanıltmak adına yalnış informasyon vermemek için oldukça ayrıntıya girmeden yazımızı sonlandırıyoruz.

Etiketler

entübasyon ne anlama gelir entübasyon nedir entübe hasta

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir