Eş Anlamlı Sözlük – Eş Anlamlılar Sözlüğü

Yazılışları değişik olması durumunda anlamları aynı olan sözcüklere eş anlamlı kelimeler denir. Türkçemizde oldukca sayıda anlamdaş doğrusu eş anlamlı sözcük bulunmaktadır. Öğrencilerimizin dillerine hakim olabilmeleri ve duygu-düşüncelerini anlaşılır bir halde ifade etmesi için bu kelimelere hakim olmaları gerekmektedir. Bundan dolayı Türkçe derslerinde mühim bir yer tutan eş anlamlı kelimeleri “Eş anlamlı lügat” kapsamında öğrencilerimizin kullanımına sunuyoruz.


Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

A B Ç D E F G H İ J K L M N Ö P R S T U V Y Z
There are currently 699 names in this directory

Please select a letter from the index (above) to see entries

 

Eş Anlamlı Lügat Hakkında

Yukarıda yer edinen “Eş anlamlılar sözlüğü” ile öğrencilerimizin gerek derslerine gerekse ev ödevlerine yardım etmeyi amaçlıyoruz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan şey lügat arama kutusuna eş anlamlısını bulmak istediğiniz kelimeyi yazıp ara demeniz. Aradığınız kelimenin eş anlamlısı karşınıza çıkacaktır. Ek olarak sözlükte yer edinen harf butonlarına tıklayarak ilgili harfteki tüm eş anlamlı kelimeleri listeleyebilirsiniz.

NOT: Eş anlamlı kelimeler yabancı dilden sözcüklerin dilimize geçmesiyle oluşmuştur. Bundan dolayı anlamdaş sözcüklerden biri Türkçe, diğeri ise yabancı bir kökene haizdir. Mesela “Millet” kelimesinin kökeni Türkçe sadece eş anlamlısı “Millet” Arapça kökenlidir. Bu mevzuda daha çok informasyon edinmek için lütfen “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımıza göz atınız.

Eş Anlamlı Lügat Uygulamamız Yayımlandı…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir