Eski Para İnceleme Bilimi – Nümizmatik

Nümizmatik mevzusunda hazırlanan bu yazıda, Nümizmatik nedir, nümizmatik bilim midir, nümizmatik öteki adı nedir, nümizmatik neyi inceler, eski paraları inceleyerek hangi bilgilere ulaşılır, nümizmatik bir tek eski paraları mı inceler benzer biçimde sorulara yanıt aradık.

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Nümizmatik nedir?

Nümizmatik bir bilimdir.

Nümizmatik, eski paraları inceler. Bu paraların mensup oldukları medeniyetlerle ilgili data edinilmesinde tarih bilimine destek sağlar.

Para üstünde yer edinen bazı yazılar, devlet, hükümdar, devletin mali gücü benzer biçimde mevzularda tarihçiye mühim ipuçları verebilir. Kelimenin İngilizce yazılışı: Numismatic. Nümizmatik biliminde uzman kişilere nümismat denilir.

Nümizmatik, eski paraları ve madalyaları inceleyen bilim dalıdır. Bir uygarlığa ilişkin paraları inceleyerek çeşitli bilgilere ulaşabiliriz:

  • Hükümdarların tahta çıkış ve iniş tarihlerini: Her sultan tahta çıktığında kendi adına para bastırmıştır.
  • Ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik koşulları: Kıymetli madenler para olarak kullandıkları vakit para bu madenlerden oluşurdu. Eğer para içinde kıymetli maden oranı azalıyor ise; o ülkede enflasyon var anlamına gelir.

Kıymetli madenlerin para olarak kullanıldığı dönemde para kıymeti düşürülmek istendiğinde doğrusu değer düşürme yapıldığında piyasadaki paralar toplatılır. Merkez yönetimi ülkenin değişik yerlerinde kurmuş olduğu darphanelerde toplanan paraları eriterek kıymetli madenlerin içlerin bakır benzer biçimde madenler katarak para kıymetini düşürürdü.

Elmalı Sikkeleri (M.Ö. 480 – 460)

Osmanlı Devletinde, halkın elinde 100 akçe var ise bu para alınır, eritilerek içine bakır katılarak 120 tane basılır. Devlet yeni paranın 20 tanesini alır. Geriye kalanı sahiplerine geri verirdi. Müzelerdeki paralar incelendiğinde ilk dönemlerde basılan altın ve gümüş paralarda sarı ve beyaz renkler hakim iken zaman içinde renkler bakır rengini almaya başlarlar.

  • Paranın basım şeklinden tekniğin, ileri olup olmadığını, üstündeki süslerden de sanat düzeyi hakkında data edinebiliriz.

Nümizmatik Önemi ve Özellikleri

Nümizmatik bilimsel, bilhassa son yarım yüzyıl içinde gösterdiği süratli gelişme ile tarihin faydalanmış olduğu en mühim bilim dallarından birisi olmuştur.

Geniş yorumlara açık malzemeler içeren sikkeler, siyasal, yönetimsel ve tutumsal tarih incelemelerinde, araştırmacıların istifadesine birinci elden, mühim ve güvenilir bilgiler sunabilmektedir. Eğer söz mevzusu dönem siyasal tarih kaynaklarının yetersiz kalmış olduğu, ya da tamamen sustuğu bir karanlık dönem ise, araştırmacıların nazarında nümizmatik verilerin önemi bir kat daha artmaktadır.

Ek olarak bakınız:

– Türk Nümismatik Derneği

– Para Nedir?

Nümizmatik mevzusunda hazırlanan bu yazıda, Nümizmatik nedir, nümizmatik bilim midir, nümizmatik öteki adı nedir, nümizmatik neyi inceler, eski paraları inceleyerek hangi bilgilere ulaşılır, nümizmatik bir tek eski paraları mı inceler benzer biçimde sorulara yanıt vermeye çalıştık. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak fikirlerinizi bizimle paylaşınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir