Eşkışkın Nedir Bu Işkın Otu Faydaları ve Zararları ?

Bugün rastlantı eseri öğrendiğim garip görünümlü bir nebat olan Eşkışkın benim öğrendiğim adı ise Işkın otu bilhassa Anadolu bölgemizde malum ve faydalarını öğrenince sizlerin de şaşıracağınız bu otu beraber öğrenelim. Bakalım sizlerde benim kadar şaşıracakmısınız ?

 

Ilk olarak fazlaca terimsel yazılar yazmak istemiyorum şu sebeple bu nebat Polygonaceae denen bir familyanın üyesi olmak ile birlikte Dünyada 50 tane kadar cinse haiz 1120 türü bulmak mümkün. Bahsettiğim 50 cinsten 1 taneside vatanımızda bulunuyor ve Rheum ribes türü naturel olarak yetişmektedir. Eşkışkın bölgeden bölgeden bölgeye değişik isimlerle anılıyor. Örneğin bir bölgede ışkın , eşkin , uşgun olarak bilinirken başka bir bölgede ise revas , revaz , ribes yada rimbez şeklinde adlar veriliyor. Benim anladığım kadarı ile söyleyen kişinin şivesine gore örneğin ben ışkın derken eşkin şeklinde söyleyince otomatikman eşkin olarak idrak etmek mümkün her neyse bu kısımıda derhal es geçelim ve Eşkışkın nedir kısmını öğrendiğimize gore bu bitkinin yarar ve zararları kısmına geçelim.

 

Eşkışkın Otu Hakkında Kısa Bilgiler ;

Averaj 1000 metre ile 4000 metre arası rakımda rastlanmakta olan bu nebat çoğu zaman çakıl ve kayalık olan yamaçlarda yetişmekte olup içinde bulunduğumuz nisan ayı itibari ile mevsimi başlayıp haziran kimi zaman nadirde olsa temmuz başına kadar yetişmektedir. Bu bitkide %90 lık kısım su olması sebebi ile Ham lif ve C vitaminin yanı sıra demir ve çinko bakımından da yararlı bulunduğunu söylüyor bu mevzuda data aldığımız kişiler. Tadı hafifçe ekşimsi olmakla beraber buruk bir ekşiliğe haizdir. Çoğu zaman beden kısmı soyulup pişmeden olarak yenilmekte olan bu ışkın otu bazı bölgelerde ise yemeklerde kullanılmaktadır.

 

Yararları Kısmına Gelelim ;

 

Işkın otunun Toprak üstü kısımları iştah açıcı ve ishal ve kusma şeklinde durumlara karşı yararlı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte Kolesterol ve şekeri düşürdüğüne dair etkileride söylenmektedir. Kökleri kaynatılıp çay olarak içildiği şeklinde isterseniz temizleyip soyduktan sonrasında kurutup toz olarakta kullanmakta yarar var. Bazı bölgelerde şeker hastaları için tercih edilen bir bitkidir.

 

Sarılığa karşı yararları olduğu söylenmekte olup hemen hemen kanıtlanmış olmasa da kanser türlerine karşı tesirinin olabileceğinide söylüyorlar. Eşkışkın otu ek olarak hayvanlarında şifa bulması için tedavisel amaçlı kullanılmaktadır.

 

Zararları Kısmı Dikkatsiz kullanıldığı vakit ;

Azca kullanıldığında kabız yaparken birazcık fazlada kullanırsanız ishal yapabilir bu bölümde dikkatli kullanmakta yarar var. Peki bu fazla kullanıldığı vakit bağırsaklara ziyanı varmı diye sormuş olacaktır arkadaşlarımız için hayır bağırsaklara herhangi bir tahriş ve benzeri ziyanı yoktur.

 

 

Etiketler

eşkışkın nedir ışkın otu uçkun otunun yararları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir