Fadıl Akgündüz

Fadıl Akgündüz Biyografisi

Şirketinin adı sebebiyle Jet Fadıl diye de bilinir.

Mehmet Fadıl Akgündüz, 22 Ocak 1956 tarihinde Siirt’te dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Zekiye Akgündüz’dür. Avniye Obut isminde evli bir ablası vardır. Yıldız Üniversitesi mezunudur.

Ziraat Bakanlığı Yem Fabrikası’nda denetim mühendisi olan 7 yıl sonrasında arkadaşının kurduğu Akademi Bilgisayar’ın genel müdürü oldu. 1989’da kendi işini kurup 50 bin dolar sermayeyle sürücü kursu, otomotiv ve sigorta şirketi kurdu. Sonrasında otomobil ve konut pazarlamaya başladı. Jet Konut projesiyle inşaata girerken çalmış olduğu yem fabrikasını 115 milyar liraya Özelleştirme İdaresi’nden aldı. 1995’de Hyundai’nin dağıtıcısı oldu. 1996’ya kadar otomobil ithalatı meydana getiren Jet-Pa, Tüketici Yasası sebebiyle pazarlama faaliyetlerini durdurdu. Taahhüt etmiş olduğu 200 bin otomobili veremeyince Tofaş ve Renault ile arası açıldı. 1997 senesinde Jet-Yem’in yarısına Kombassan’ı ortak etti. Ödemeler sebebiyle ortaklık bozuldu. Ayrıca, Didim’deki 5 yıldızlı May Otel’i satın alarak turizme, Intermedya’yı alarak medya sektörüne adım attı. Refahyol döneminde Malezya otomobili Proton’un distribütörlüğünü aldı.

1998 senesinde “JetPA” isminde bir şirket kurarak otomobil pazarlama hizmeti vermeye başladı. Peşinden müteahhitliğe de başlayarak işlerini kısa zamanda büyüttü. Memleketi Siirt‘te %100 yerli ve Türk malı otomobil üretecek bir otomobil fabrikasını inşa etme projesiyle ses getirdi. ‘İmza‘ adını verdiği modelin tanıtım gecesi televizyonlardan canlı gösterildi. Sadece İmza asla üretilmedi.

Bu iş için gurbetçilerden kâr oranı ortaklığıyla para topladı, devrin politik karışıklığının da etkisiyle batkı etti ve paraları geri ödeyemedi. Geride kaba inşaatı eksikleri olan bir yapınak kaldı. Tutuklanması istendi. Yurt dışına firar etti. 2002’de bağımsız milletvekili seçilince Siirt’e geldi. Yüksek Seçim Kurulu’nun Siirt seçimlerini iptal etmesiyle milletvekilliği ve dokunulmazlığı düştü ve tutuklandı.

Siirt’te yenilenen seçimden sonrasında hemen hemen milletvekili olmamış olan Recep Tayyip Erdoğan oradan seçimlere katılarak bu sayede milletvekili seçildi.

Fadıl Akgündüz, 2003 senesinde Müebbet hapis cezası istenerek yargılanmaya başlandı. 1.5 yıl tutuklu kaldıktan sonrasında 5 Mart 2004 tarihinde 150 bin TL kefaletle özgür kaldı. Kasım 2006 tarihinde Mahkemesi sonuçlanınca 4 yıl 2 ay hapis cezası alan Fadıl Akgündüz hakkında tutuklama sonucu çıkınca yurtdışına firar etti. Davası 2008’de vakit aşımından dolayı düştü.

Siirtspor’un başkanlığını yapmış olduğu geçmiş dönemde Sergen Yalçın, Tanju Çolak ve Alpay Özalan transferleriyle adını duyuran Akgündüz, 22 Mayıs 2009 tarihinde yine Siirtspor’un başkanlığına seçildi. 10 haziran 2012 tarihinde Siirtspor’un başkanlığını bıraktı.

İstanbul Beylikdüzü’nde konut hayata geçirmeye kalktı. 600 daireyi teslim edemedi, binlerce şahıs mağdur oldu. 2011’de temelini attığı Bayrampaşa’daki İslami dönem mülk otel ‘Caprice Gold’u hâlâ teslim etmedi.

2014 senesinde Fadıl Akgündüz, , “Artık Müslümanların bir adası oldu” diyerek Maldivler’de ada satın aldığını deklare etti. Caprice Gold Maldivler için ortalama 170 milyon dolar yatırım yaptığını söyleyen Akgündüz adaya ulaşımı kolaylaştırmak için bir havayolu şirketi kuracağını belirtti.

Fadıl Akgündüz, 2015 yılıın başlangıcında İstanbul’daki reklam panolarını ‘Maldivler’de Müslümanlar’ın hususi adası oluyor’ başlıklı reklam afişleriyle donattı. Burası da İslami kesime hitap eden dönem mülk olacaktı. Günlüğü 99 eurodan satışa başladı. Fadıl Akgündüz 60 bin kişiden 170 milyon dolar topladı. Projenin Mayıs sonunda iptal olduğu ortaya çıktı. Fadıl Akgündüz ödemeleri yapmadığı için ortakları sözleşmeyi feshetti.

Fadıl Akgündüz, Birsen Akgündüz ile evliydi, boşandı.

21 Aralık 2015 tarihinde hakkında başlatılan dönem mülk yolsuzluğu iddialarına ilişkin soruşturmada tutuklandı. Bayrampaşa’daki Caprice Gold ile Maldivler’deki Caprice Maldivler adlı gayrimenkul projelerinde, dönem mülk satışı meydana getirilen 349 kişiyi dolandırıldıkları iddiasıyla “Nitelikli dolandırıcılık” suçundan yargılanan işadamı Fadıl Akgündüz ve yeğeni Mehmet Salih Obut’un 28 Mart 2017 tarihinde tahliyesine karar verildi.

Sadece, Tutuksuz olarak mahkemesi devam eden Fadıl Akgündüz için yurtdışına çıkış yasağı getirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, Fadıl Akgündüz beraber yargılanan 6 sanığa 349 müştekiye yönelik “Nitelikli dolandırıcılık” suçundan ayrı ayrı 698 yıldan 2 bin 443 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir