Fahir Atakoğlu

Fahir Atakoğlu Biyografisi

A.B.D., Japonya ve Avrulpa’nın da içinde bulunmuş olduğu toplam 17 ülkede yayınlanmış olan 14 albümü ile iki milyonun üstünde bir satış başarısı göstermiş olan Türk besteci ve piyanist.

Fahir Atakoğlu, 1963 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ufak yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı, piyano üstüne eğitim aldı. İlk müzik hocası olan Muzaffer Uz tarafınca tanıştırıldığı Türk Beşleri grubunun üyesi olan meşhur besteci Cemal Reşit Rey’den, 19771979 yılları aralığında ders alan Atakoğlu, İstanbul Devlet Konservatuarı’nda eğitim görmüş oldu.

İstanbul Devlet Konservatuarı’ndan mezun olmasının arkasından müzik eğitimi için Londra’ya giden Atakoğlu, Croydon College’de okudu. 19801983 yılları aralığında Londra’da ikamet eden müzisyen, 1983 senesinde ülkesine geri döndü.

Müziğinde ritmik, melodik ve armonik öğelerin başarıya ulaşmış bir sentezini kullanan sanatçı, Türk müzik kültürü ile dünyanın değişik yörelerindeki ezgileri başarıya ulaşmış bir halde harmanlaması ile dikkat çekti. İlk albümü olan Fahir Atakoğlu 1’i 1994 senesinde piyasaya çıkartan Atakoğlu, çıkarttığı toplam 14 albümle 17 ülkede 14 milyon albüm satışı gerçekleştirerek internasyonal bir başarı kazanmıştır.

1996‘dan bu yana pek oldukça ulusal ve internasyonal yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlayan sanatçı, 2000 yılındaki Milano Film Festivali’nde, Büyükada’da Sürgün adlı belgesele yapmış olduğu müziklerle birincilik ödülü kazanmıştır. Telos-Dios-Telos adlı single emek harcaması, bir tek Yunanistan’da 480.000 kopya sattı ve de Mega Channel tarafınca En İyi Şarkı ödülünü kazanmıştır.

Jazziz dergisi, Fahir Atakoğlu’nu gerçek anlamda küresel jazz müziği yapmış olduğu için överken, Atlantic Records‘un kurucusu Ahmet Ertegün ise başarıya ulaşmış sanatçı için “bugün Avrupa’nın en mühim piyanist ve bestecilerinden biridir. Müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir” diye övgüyle bahsetti.

Atakoğlu, 2000 senesinde Milano Film Festivali’nde ‘Büyükada’da Sürgün’ belgeseliyle birincilik ödülünü kazanmıştır. Atakoğlu bunun yanı sıra 2002’de Yunanistan‘da 400 binden fazla satan ve Mega Channel tarafınca verilen ‘En iyi Şarkı’ Ödülü’nü alan ‘Telos Dios Telos’ ile de mühim bir çıkış elde etti. Jazz dünyasının mühim dergilerinden Jazziz Fahir Atakoğlu’nun ‘IF’ albümüne beğendiklerimiz bölümünde yer verdi.

‘IF’ albümünü ‘yüksek enerjili ve derinlemesine lirik’ şeklinde özetleyen Jazziz Dergisi Fahir Atakoğlu‘nun müziğine gerçek anlamda küresel jazz tanımını yakıştırdı. Jazz Times Dergisi ise ‘IF’ albümünde, tartışılmaz bir beceri, geçerlilik ve özgürlüğün izleri görüldüğünü, bilhassa Fahir Atakoğlu’nun yoğun, girift, perküsyon ve ritim ağrılıklı piyano- trio tarzını hemen hemen tanımayanlar için benzeri olmayan bir edinim vaat ettiğini söylemiş oldu.

Fahir Atakoğlu gene tümü kendi bestelerinden oluşan, Horacio El Negro, Anthony Jackson, Mike Stern, Wayne Krantz, Bob Franceschini benzer biçimde jazz dünyasının ileri gelen isimleriyle çalmış olduğu yeni albümü ISTANBUL IN BLUE ile 7 dallda Grammy adaylığını elde etti. Tüm Ulusal America radyolarında Jazz ve World Music listelerinde 2 hafta üstüste 1 nci sıraya terfi etti. Bu basarıyı takiben, kendisi benzer biçimde tüm göçmenlere ithaf etmiş olduğu FACES AND PLACES albumünde , John Pattitucci, Horacio El Negro Hernandez, Bob Mintzer, Randy Brecker, Romero Lubambo, wayne Krantz, Rogerio Boccatto ve Rene Toledo ile calıştı.

2010-2015 senelerinde Acustic Band Projesiyle Sezen Aksu ile calıştı.

2016 da studyo albümü “Interpretations ” piyasaya çıktı…

Fahir Atakoğlu, tiyatrocu Tülin Atakoğlu ile evlidir. Oğulcan Atakoğlu isminde bir oğlu vardır. Fahir Atakoğlu, tiyatrocu eşi Tülin Atakoğlu ve oğluyla beraber 1988 yılından beri ABD’nın Maryland eyaletinin Potomac şehrinde ve Washington DC eyaletinde yaşıyor. Eşi Tülin Atakoğlu, engelli evlatların eğitim görmüş olduğu bir okulda tiyatro öğretmeni. Fahir Atakoğlu, ABD’da Far&Here diye bir müzik şirketi kurdu.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir