Fahrenheit

Fahrenheit Biyografisi

Alman fizikçi, İlk cıvalı termometreyi buluş etti.

Daniel Gabriel Fahrenheit, 24 Mayıs 1686 Danzig’da dünyaya geldi. Danzig’li bir tüccarın oğlu olan Fahrenheit, alkollü termometreler, areometreler ve öteki fizik araçlarını yapmış olup satarak para kazanıyordu.

Hollanda ve İngiltere gezilerinde deneysel fizik ve meteoroloji alanlarında kullanılan kimi araçların yapımını öğrendi. Bilgilerini tamamlamak için fiziğe çalışmıştı ve hatta gerçekleştirdiği aletlerin modellerini yapmak için Cam üflemeyi de öğrenmişti. 1710 da yapmış olduğu termometre başlangıç noktası olarak soğuk bir karışımın sıcaklığını bitiş noktası olarak da ağız boşluğunun sıcaklığını ilke saydı. Hemen sonra bu termometreyle ölçtüğü suyun donma sıcaklığını 32, kaynama sıcaklığını da 212 aşama olarak saptayarak özetlemek gerekirse °F simgesiyle gösterilen Fahrenheit derecesi ölçeğini ortaya koydu. 1720 tarihinde termometresini daha da geliştirerek ispirto yerine ilk kez civayı kullandı.

Daniel Gabriel Fahrenheit, bugün hala İngiltere ve ABD‘de kullanılan en eski ısı (Fahrenheit) ölçeğini geliştirmekle kalmayıp bununla birlikte ilk civalı termometreyi yapmıştır.
İngiltere’de, Royal Society üyeliğine seçildi.

Maddenin kaynama noktasının hava basıncıyla değiştiğini gösterdi. 1721’de suyun aşırı soğuma hususi durumunu 1724’te de içine tuz karıştırılan suyun donma ve kaynama sıcaklıklarının değiştiğini ortaya koydu.

Fahrenheit ölçeğinde suyun donma noktası 32º olarak kaynama noktasıda bunun tam 180º üstünde olan 212º dir.

Fahrenheit ölçeğinden sonrasında, Anders Celsius ölçeğini 1742 de ve hemen sonra Kelvin ölçeğini 1800 lü yıllarda bilim yaşamına sunmuştur.

Bizim kullandığımız Celsius derecesinde (O) santigrat aşama, 32 Fahrenheit derecesinin karşılığıdır. Bundan dolayı Fahrenheit derecesi gölgede 86’yı gösterdiği vakit sakın telaşa kapılmayın Zira bu, bizim kullandığımız termometreye nazaran 30 aşama bir sıcaklıktır.

Fahrenheit’i, santigrat’a çevirmek için Fahrenheit rakamından 32 çıkarılır kalan 5/9 ile çarpılır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir