Fahrettin Altun

Fahrettin Altun Biyografisi

Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 25 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı olarak atandı.

Fahrettin Altun, 11 Eylül 1976 tarihinde Almanya Stuttgart’ta bir Türk ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. 1998 senesinde İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Kısmı’nden mezun olan Fahrettin Altun, yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Kısmı’nde, doktorasını ise “McLuhan ve Baudrillard’ın Medya Kuramlarının Karşılaştırmalı Çözümlemesi” başlıklı teziyle 2006 senesinde İstanbul Üniversitesinde tamamladı.

Fahrettin Altun, 2002-2003 yılları aralığında ABD’de Utah Üniversitesi Politika Bilimi Kısmı’nde konuk araştırmacı olarak bulunmuş oldu. İstanbul Kent Üniversitesinin kurucu bilimsel niteliği olan kurulunda yer aldı ve İletişim Fakültesinin kurucu koordinatörlüğünü yapmış oldu. Bu görevlerinin yanı sıra 2008-2014 yılları aralığında İstanbul Kent Üniversitesinde İletişim Bölüm Başkanlığını ifa etti. Arkasından 2015-2017 yılları aralığında İstanbul Uygarlık Üniversitesi Sosyoloji Kısmı’nde öğretim üyesi olarak vazife aldı.

Prof. Dr. Fahrettin Altun, 2014-2018 yıllarında SETA İstanbul Genel Koordinatörlüğü ve SETA Genel Koordinatör Yardımcılığını yürüttü. Bunun yanı sıra İbni Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı görevinde bulunmuş oldu.

Aylık Kriter dergisinin Genel Gösterim Yönetmenliğini üstüne alan Fahrettin Altun, TRT 1’de Enine Boyuna ve TRT Haber’de Dışa Bakış adlı tv programlarına yorumcu olarak katkı sundu, Sabah gazetesi ve Daily Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmış oldu. Daha ilkin de TRT 2 ve TRT Haber’de piyasaya çıkan “Detay” programını hazırlayıp sunan Fahrettin Altun, Yöneliş ve Küre adlı yayınevlerinde editörlük, Anlayış dergisinde gösterim yönetmenliği ve Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yapmış oldu.

Modernleşme Kuramı kitabının müellifi olan Fahrettin Altun, SETA yayınlarından çıkan “Milletin Zaferi: 15 Temmuz”, “Terörün Kökenleri ve Terörle Savaşım Stratejisi”, “Türkiye’de Basın Özgürlüğü: Mitler ve Gerçekler” ve “15 Temmuz’da Medya” kitaplarının yazarları içinde yer almıştır.

Fahrettin Altun’un siyasal kontakt, medya ve kontakt sosyolojisi, politika sosyolojisi ve kültürel emek harcamalar alanlarında araştırmaları bulunmaktadır.

Fahrettin Altun, TÜRGEV‘in başkanı Fatmanur Altun (d.1979) ile evlidir ve üçü adam biri kız olmak suretiyle dört evladı vardır.

Prof. Dr. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 25 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, 3 Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın
imzasıyla Resmi Gazete’de piyasaya çıkan kararla KırgızistanTürkiye, Manas Üniversitesi Mütevelli Kurul Başkanı olarak atandı.

Telif Kitaplar:
Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (2002, 4. Bas. 2017 ),
Türkiye’de Basın Özgürlüğü, 2016;
İngilizcesi: Freedom Press in Turkey (İsmail Çağlar ve Turgay Yerlikaya’yla beraber, 2016;
Arapçası: Özgürlük-ü Es-Sahafa Fi Türkiyya – El-Asatir ve’l-Haka’ek, 2016),
The Triumph of Turkish Democracy (Burhanettin Duran ile, 2016),
Milletin Zaferi 15 Temmuz (Burhanettin Duran ile, 2017),
Terörün Kökenleri ve Terörle Savaşım Stratejisi (Hasan Basri Yalçın ile, 2017).

Bölüm Yazarı Olduğu Kitaplar:
Diren Sosyoloji (2013),
The Turkish AK Party and Its Leader: Criticism, Opposition and Dissent (Routledge Yayınları, 2016);
Çağdaş Türkiye’de Siyasal Fikir: İslamcılık (2016),
Sivil Cemiyet: Değişik Bakışlar (2016).

Derlediği Kitaplar:
The Triumph of Turkish Democracy: The July 15 Coup Attempt And Its Aftermath (Burhanettin Duran ile, 2016),
15 Temmuz’da Medya: Darbe ve Direnişin Mecrası, İsmail Çağlar ve Mehmet Akif Memmi ile, 2017)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir