Fahrettin Aslan

Fahrettin Aslan Biyografisi

Gazinocular kralı

Fahrettin Aslan; 1932 senesinde Erzurum‘un İspir ilçesinde dünyaya geldi. 13 yaşlarında çalışmak için İstanbul‘a göç etti. İstanbul’a ağabeylerinin yanına gelir. Fahrettin Aslan’ın çocuklukları maddi yokluk içinde geçti. Tepebaşı’nda bir gazinoda çalışmaya adım atar. Ayrıca ortaokulu bitirir.

1946 senesinde 14 yaşlarında bir gazinoda komilik halletmeye başladı. Aynı yıl ‘Cumhuriyet Pavyonu’nda şefliğe terfi etti. 9 yıl süresince da aynı mekânda çalıştı. O süre İstanbul’daki en gözde ve tek gazinoydu burası. Rum patronu Güvenli Yeyman’la ile baba-oğul ilişkisi kurmuştu. 1952 de ilk evliliğini Necla Berktan ile yapmış oldu.1955 senesinde Cumhuriyet Gazinosu yıkıldı ve Tepebaşı Gazinosu açıldı. Fahrettin Aslan, patronunu gene yalnız bırakmadı. Ertesi yıl patronu, Fahrettin Aslan ‘a Taşlık Gazinosu’nda ortaklık armağan ettiğinde 25 yaşlarında idi. 1960 senesinde eski patronu, yeni ortağı Güvenli Bey’le Bölme-Maksim’i satın aldı. Yedi yıl sonrasında Güvenli Bey hisselerini Fahrettin Aslan’a devredince, gazinonun tek hakimi ve tek başına patron oldu. Ve 45 yıl süresince onu hepimiz ‘Gazinocular Kralı‘ olarak tanıdı.

1950-1980 arasındaki dönem, gazinolar ve sanatçılar için altın yıllardı. Caddebostan Maksim’i, Taşlık, Bebek şeklinde İstanbul’un belli başlı noktalarında hizmet veren bir devire tanıklık etmiş efsanevi Maksim Gazinosunu sonrasında da Bölme Maksim’in altında Samara Bar’ı hizmete sundu. Fahrettin Aslan, Ankara ve İzmir’de de Maksim Gazinoları’nın şubelerini açtı. Akıllı Müren, Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Ahmet Özhan, Emel Sayın, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Seda Sayan şeklinde ünlüleri sahneye çıkararak gazinoculuğu sürdüren Fahrettin Aslan, Sibel Can ve Pınar Eliçe’yi assolist yapmış oldu. Kuşkusuz, bu devrin en sevilen isimlerinden biri Akıllı Müren‘di! Maksim’de, 8 yıl süresince senenin 7 ayı assolist olarak çalıştı ‘sanat güneşi’.

Behiye Aksoy, platin rengi saçları, şık kostümleri ve pahalı takılarıyla, Müzeyyen Senar‘dan sonrasında assolistlik terimini yücelten bir sanatçıydı. Fahrettin Aslan ile patron-sanatçı ilişkisinin dışına çıkarak büyük bir aşk yaşamaya başladı ve nikah masasına oturdu. Aslan, Behiye Aksoy ile boşandıktan sonrasında da ‘İş başka, aşk başka’ diyerek onu gazinolarında çalıştırmaya devam etti. Gönül Yazar, Maksim’de senelerce fırtına şeklinde esti.

Uzun süredir şeker hastalığı tedavisi gören meşhur gazinocu Fahrettin Aslan, İstanbul Anadoluhisarı’ndaki evinde 26 Ekim 2005 de sabaha karşı şeker komasına girerek yaşamını 74 yaşlarında yitirdi.

Birliktelikleri :
1.birlikteliği: Fahrettin Aslan hemen hemen 20 yaşlarında iken 1952 de Necla Berktan ile evliliğe ilk adımını attı. İlk eşinin, ilk evliliğinden dünyaya gelen oğlu Atilla”yı da nüfusuna aldı. Sacit Aslan (d.1953) ve Selçuk Aslan d.1959) isminde iki oğlu hayata merhaba dedi. 1962’de boşandı.
2.birlikteliği: 3 yıl (1962 – 1965) beraber olduğu İnci Birol ile asla evlenmedi. Esra ve Esin isminde iki kız evladı sahibi oldu nufusuna geçirdi.
3.birlikteliği: 1974 senesinde Behiye Aksoy ile evliliğe ilk adımını attı. 4 ay evli kaldılar.
4.birlikteliği: 70’li yılların sonunda Arzu Aslan ile evliliğe ilk adımını attı. Arzu Aslan”dan da son evladı Mehmet Aslan (d.1980) dünyaya geldi. Fahrettin Aslan ölene kadar da Arzu Aslan ile birlikteydi.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir