Fahrettin Koca

Fahrettin Koca Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Sıhhat Bakanı olarak atandı.

Türkiye Eğitim ve Sıhhat Araştırma Vakfı’nın’ (TESA) Kurucu Başkanı olan Dr. Fahrettin Koca, vakıf aracılığı ile 1997 senesinde Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi‘ni kurdu. Fahrettin Koca, 1997 yılından beri bu görevde bulunuyordu.

Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965 tarihinde Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokulu Konya’da okuduktan sonrasında liseyi Bursa Adam Lisesi’nde okuyup mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 senesinde pratisyen doktor olarak mezun oldu. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda 1995 senesinde tamamlayarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Fahrettin Koca, çeşitli sıhhat kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulunmuş oldu. Kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sıhhat kurumlarında Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda mühim atılımlar gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye Eğitim ve Sıhhat Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi‘nin kurucusudur.

Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sıhhat ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafınca 2009 senesinde kurulan İstanbul Medipol Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüten Fahrettin Koca’nın, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Tecim Odası (İTO) Sıhhat Meslek Komitesi, Hususi Hastaneler Sıhhat Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunuyor.

Fahrettin Koca, bununla birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığını, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneğinin Başkanlığını ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet İhracatçıları Birliği Sıhhat Hizmetleri Komitesi Başkanlığını yürütüyor.

Fahrettin Koca, bununla birlikte Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin de doktoru olarak da biliniyor.

İngilizce bilen Fahrettin Koca, Hale Koca ile evli ve dört çocuk babasıdır.

9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Sıhhat Bakanı olarak atandı.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile beraber Dünya Sağlık Örgütü bu şekilde bir hastalığın varlığını ortaya koydu. Ondan sonra ise Sıhhat Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma sonucu aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsle ilgili acil durum duyuru etmeden ilkin koronavirüs salgınına yönelik ilk adım Sıhhat Bakanlığı tarafınca 10 Ocak 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu‘nun oluşturulmasıyla atıldı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir