Fahri Kasırga

Fahri Kasırga Biyografisi

11 Eylül 2014 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteridir.

Fahri Kasırga, 20 Ocak 1953 tarihinde Rize Çayeli’nde dünyaya gelmiştir. İstanbul Kabataş Adam Lisesini bitirdikten sonrasında 1977 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1978 senesinde Rize Hakim talibi olarak staja başladı. 1979 senesinde Hopa Cumhuriyet Savcılığı yapmış oldu. 1979 Aralık ayında askerlik görevini ifa etmek suretiyle görevinden ayrıldı.

1979 Aralık ayında askerlik görevini yapmak suretiyle askere gitti. Askerlik dönüşü 1981 senesinde Erzurum-Olur Cumhuriyet savcı yardımcısı olarak yine göreve başladı. Arkasından sırayla TrabzonÇaykara, SakaryaKarasu Cumhuriyet Savcılığı ve OrduFatsa, Diyarbakır ve uzun seneler Kocaeli Cumhuriyet başsavcılığı yapmış oldu.

26 Kasım 2001 tarihinde başladığı Ankara Cumhuriyet Başsavcısı iken, 3 Ekim 2003 tarihinde AKP Hükümeti döneminde Hakkaniyet Bakanlığı Müsteşarlığı’na getirildi. HYSK Üyesi olarak vazife yapmış oldu.

Anayasa’nın 114’üncü maddesi gereğince 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi çekilme eden Cemil Çiçek’in yerine 7 Mayıs 2007 ile 29 ağustos 2007 tarihleri içinde “yansız Hakkaniyet Bakanı” olarak vazife yapmış oldu. Seçimler sonrası Bakanlık görevini yeni Bakan Mehmet Ali Şahin’e bıraktı. Arkasından yine müsteşarlık makamına dönen Fahri Kasırga, 2008 senesinde kadar bu görevini sürdürdü. 2008 senesinde Hakkaniyet Bakanlığı Yüksek Müşaviri unvanıyla Başbakanlık Başdanışmanı oldu.

Fahri Kasırga, Aynur Kasırga ile evli ve Mehmet Serdar Kasırga, Talip Serkan Kasırga adlarında 2 oğlu vardır. Hem de Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesidir.

Fahri Kasırga, 20 Ocak 2014 tarihinde Efkan Ala‘nın İçişleri Bakanı olmasıyla boşalan Başbakanlık Müsteşarlığı’na atandı.

Fahri Kasırga’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde olduğu dönemde, Recep Tayyip Erdoğan hakkında oluşturulan bir davayı temyiz etmeyerek beraat etmesini sağlamış olduğu öne sürülmüştü.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanı olmasının arkasından, 11 Eylül 2014 tarihinde de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevine getirildi.

15 Temmuz 2016 gecesi Meydana getirilen Feto darbesi girişimi esnasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Nizamiyesi’nden zorla derdest edilerek, askeri bir ambulansla Akıncılar Üssü’ne götürüldü. Darbe girişiminin başarısız olmasının arkasından kurtarıldı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir