Fahriye Evcen

Fahriye Evcen Biyografisi

Fahriye Evcen, 4 Haziran 1986 tarihinde Almanya, Solingen’de dünyaya gelmiştir. Babası Selanik göçmeni, anası Çerkez ve Almanya’ya gitmeden ilkin Samsun Bafra’da yaşıyorlardı. Solingen’de çocukluğunda ailesi ile zor zamanlar geçirdi. Sevinç, Ayşen, Demet isminde 3 ablası vardır.

Almanya Düsseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi Sosyoloji Kısmı’nde okudu. Üniversite talebesi iken bir Türkiye ziyareti esnasında Oya Aydoğan‘ın tv programına seyirci olarak katılmış olduğu sırada dizi film teklifi alınca; okul kaydını dondurup annesiyle beraber İstanbul‘a geldi. Fahriye Evcen, 2014 senesinde Boğaziçi Üniversitesi‘nin tarih bölümünden mezun oldu.

2005 senesinde, Hülya Koçyiğit, Ediz Hun ve Göksel Arsoy benzer biçimde sanatçıların oynadığı “Asla Unutma” adlı dizide film hayatına adım atmıştır.

2006 senesinde başrollerini Fatma Girik, Emre Altuğ, Zafer Algöz ve Ceyda Düvenci‘nin paylaşmış olduğu Özlem dizisinde Songül karakterini oynadı.

Fahriye Evcen, aslolan büyük çıkışını ise Reşat Nuri Güntekin‘in aynı adlı kitabından uyarlanan Yaprak Dökümü dizisindeki oynadığı Necla karakteri ile yapmış oldu. İlk oynadığı “Aden” adlı beyazperde filmimizde Engin Altan Düzyatan‘la başrolü paylaştı. Aynı yıl içinde ikinci beyazperde filmi olan Aşk Tutulması‘nda da Tolgahan Sayışman ile beraber başrol oynamıştır.

Ard arda dizi filmler erişince Almanya’daki okula dönemedi ve İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi‘nde tarih kısmına devam etmeye başladı.

Fahriye Evcen, Almanca, Türkçe, İngilizce , İspanyolca bilmektedir.

23 Ocak 2015 tarihinde gösterime giren “Aşk Sana Benzer” adlı beyazperde filmimizde Fahriye Evcen başrolde olarak, Burak Özçivit, Selim Bayraktar, Yavuz Bingöl ile beraber rol aldı.

2016 senesinde Koton’un reklam filmlerinde oynadı.

Fahriye Evcen, ‘Çalıkuşu’ dizisinin setinde tanıştıkları Burak Özçivit ile birliktedir. 29 Haziran 2017 tarihinde Fahriye Evcen ve Burak Özçivit, Sait Halim Paşa yalısında evlendiler. 13 Nisan 2019 tarihinde Karan isminde bir oğlu oldu.

2016 senesinde “Ölene Kadar” adlı dizide Engin Akyürek ve Sarp Levendoğlu ile beraber rol aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – Ölene Kadar (Selvi Nardan) (TV Dizisi)
2016 – Sonsuz Aşk (Zeynep) (Beyazperde Filmi)
2015 – Aşk Sana Benzer (Deniz) (Beyazperde Filmi)
2014 – Kurt Seyit ve Şura 2. Sürem (TV Dizisi)
2013 – Çalıkuşu (Feride) (TV Dizisi)
2012 – Veda (Mehpare) (TV Dizisi)
2012 – Evim Sensin (Leyla) (Beyazperde Filmi)
2011 – Yalancı Bahar (Zeynep Karaman) (TV Dizisi)
2010 – Takiye: Tanrı’ın Yolunda (Sevde) (Beyazperde Filmi)
2010 – Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak (Genç Sinyora Enrica) (Beyazperde Filmi)
2009 – Alvin ve Sincaplar 2 (Türkçe Seslendirme) (Beyazperde Filmi)
2008 – Aşk Tutulması (Pınar) (Beyazperde Filmi) 2008
2007 – Aden (Kız) (Beyazperde Filmi)
2006 – 2010 – Yaprak Dökümü (Necla Tekin Aydınoğlu) (TV Dizisi)
2006 – Özlem (Songül) (TV Dizisi)
2005 – Asla Unutma (Hande) (TV Dizisi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir