Faik Öztrak

Faik Öztrak Biyografisi

12 Şubat 2018 tarihinden itibaren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı görevindedir.

Faik Öztrak, 26 Mart 1954 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası Gümrük ve Tekel ve İçişleri Bakanlıkları yapmış olan Orhan Öztrak’dır. Annesinin adı Ayten Öztrak’dır. 1973 senesinde İstanbul Saint Joseph Lisesi’nden mezun oldu. 1977 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Iktisat Kısmı’nden mezun olduktan sonrasında İngiltere‘de Birmingham Üniversitesi‘nden kalkınma finansmanı mevzusunda yüksek lisansını tamamladı.

Faik Öztrak, Siyaset hayatında Devlet Planlama Teşkilatında uzman, Senelik Programlar ve Finansman Dairesi Başkanı, İktisadi Planlama Başkan Vekili, İktisadi Planlama Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı olarak vazife yapmış oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkan Yardımcılığı ve Gömü Müsteşarlığı görevlerinde bulunmuş oldu. Köşe yazarlığı yapmış oldu. Üniversitelerde konuk öğretim üyesi olarak ders verdi.

Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği üstüne yazdığı yazıları gösterildi. 2000 senesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Başkan Yardımcısı olan Faik Öztrak, 2001 krizinden derhal sonrasında Gömü Müsteşarı oldu. Bu zamanda Türkiye’nin Kuvvetli Ekonomiye Geçiş Programı’nın hazırlanmasında, uygulanmasında ve internasyonal kuruluşlarla müzakeresinde siyaset içinde en üst seviyede koordinasyon görevini üstlendi.

2003 senesinde Gömü Müsteşarlığından ayrılan Faik Öztrak, Milliyet gazetesinde iktisat politikaları üstüne köşe yazarlığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi‘nde konuk öğretim üyeliği, TÜSİADKoç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu direktörlüğü yapmış oldu.

TBMM. 23.,24., 25., 26. ve 27. Dönemlerde Tekirdağ milletvekili seçilen Faik Öztrak, 23. Dönem TBMM‘de Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde, Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubunda yer aldı, Asambleye bağlı Ekonomik ve Mali İşler, Toplumsal İşler ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı yapmış oldu. 24. Dönem TBMM’de NATO Parlamenter Asamblesi (NATO-PA) üyesi olan Faik Öztrak, NATO-PA Iktisat ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevinde bulunmuş oldu. Halen NATO-PA Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2008-2016 yılları aralığında CHP’de Parti Meclisi üyeliği, Genel Saymanlık, Iktisat Politikaları, İşveren Sendikaları ve Kuruluşları, Dış İlişkiler (Vekaleten) Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

12 Şubat 2018 tarihinden itibaren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı görevindedir. 10 Ağustos 2018 günü CHP‘de yeni Merkez Yürütme Kurulu belli oldu. Iktisat Politikaları genel başkan yardımcılığına ve Parti Sözcülüğüne Faik Öztrak getirildi.

İngilizce ve Fransızca bilen Faik Öztrak, evlidir ve bir evladı vardır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir