Faik Tunay

Faik Tunay Biyografisi

Hitabeti ve konuşma tarzıyla fark yaratan CHP’li milletvekilidir.

Faik Tunay, 5 Mart 1981 tarihinde İstanbul‘da Rumeli Balkan ve Trabzon kökenli bir ailenin ilk evladı olarak dünyaya gelmiştir. Babasının adı Sait Erdal, annesinin adı Zeynep’tir. İlk-orta ve lise öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Kısmı’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi bittikten sonrasında ortaokul yıllarında öğrenmeye başladığı yabancı dillerini geliştirmek için 1 yıl İtalya Roma, 1 yıl İspanya Madrid, 1 yılda Hırvatistan Zagreb’de kaldı.

Yurtdışından döndükten sonrasında askerliğini jandarma olarak Yozgat’ta yapmış oldu. Askerlik sonrası uluslar arası bir şirkette satış yöneticisi olarak ustalaşmış iş hayatına devam etti. 1,5 yıl sonrasında da ayrılıp ayrılıp özgür olarak kendi işleri ile uğraşmaya başladı.

1999 senesinde Anavatan Partisi Beşiktaş İlçe Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ile siyasal hayatına başladı. ANAP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul İl Ana Aşama Yöneticiliği görevlerinde bulunmuş oldu.

2002 senesinde Brüksel‘de ilk kez düzenlenen Avrupa Gençlik Konvansiyonu’na Türkiye Cumhuriyetini temsilen katıldı. 2002-2004 yılları aralığında Dünya Genç Demokratlar Birliği başkan yardımcılığı görevinde bulunurken, yurtdışında birçok ülkede düzenlenen açık oturum ve konferanslara ana konuşmacı ve katılımcı olarak katıldı.

2009 senesinde mahalli seçimlerde İstanbul, Şişli Belediyesi Meclis Üyeliği görevine seçildi. CHP‘de 18 Aralık 2010 tarihinde meydana getirilen muhteşem kurultayda parti meclis üyeliğine seçildi.

2011 genel seçimlerinde İstanbul 3. bölge 7. bayağı milletvekili talibi olarak milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Komisyon üyesi olan Faik Tunay, Rumeli ve Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı görevi de yapmaktadır.

Faik Tunay, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Boşnakça ve Hırvatça bilmektedir ve bekârdır. Faik Tunay, bununla birlikte Rumeli ve Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzonspor kurultay üyesidir.

7 haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde CHP‘den İstanbul milletvekili aday talibi oldu. Sadece CHP listelerine giremediği için seçimlere katılamadı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir