Fakirin Eş Anlamlısı Nedir? (Fakir Eş Anlamlısı)

Anlamları aynı olsa da yazılışları ve okunuşları değişik olan sözcüklere anlamdaş ya da eş anlamlı sözcükler denilmektedir. Türkçemizi doğru konuşabilmek ve kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek için son aşama mühim olan anlamdaş kelimelerle ilgili öğrencilerin çoğunlukla aramış olduğu konuların başlangıcında “Fukara eş anlamlısı nedir?” sorusu gelmektedir. Bu yazımızda hem bu sözcüğün anlamdaşı olan kelimeleri görecek hem de bu tarz şeyleri cümleler içinde örnek kullanımlarını bulabileceksiniz.

Fukara eş anlamlısı ⇒ Yoksul ve Fukara

Yukarıda da gördüğümüz şeklinde bu sözcüğün iki değişik anlamdaş sözcüğü bulunmaktadır. Türk Dil Kurumunun sözlüğünde bu sözcüklerin anlamı “Geçimini güçlükle elde eden” şeklinde ifade edilmiştir. Türkçede bu anlamı karşılayan “Yoksul” sözcüğüne karşın Arapçadan aynı manaya gelen “Fukara“in alınması; aynı anlama gelen birden fazla sözcüğün varlığını ortaya çıkarmıştır. Ek olarak “Fukara” da “Fukara“den türetilmiş bir kelimedir.

Eş anlamlı kelimelerin yazılışları değişik da olsa anlamlarının aynı bulunduğunu söylemiştik. Bu durumda cümle içinde bu sözcüklerin birbirinin yerine kullanılması herhangi bir ifade bozukluğuna yol açmamaktadır. Bu durumu aşağıda yer edinen örnekler üstünden daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Fukara Eş Anlamlısı Örnekleri

Yoksulların en büyük sıkıntılarından biri de sıhhatli beslenememeleridir.
Fakirlerin en büyük sıkıntılarından biri de sıhhatli beslenememeleridir.

Bu dünyanın yükünü fukara toplumlar çeker.
Bu dünyanın yükünü yoksul toplumlar çeker.

Özcan, fakirlikten kendine bir ayakkabı bile alamıyor.
Özcan, fukaralıktan kendine bir ayakkabı bile alamıyor.

Artık fakirlikten bıktığını söyleyip duruyordu.
Artık yoksulluktan bıktığını söyleyip duruyordu.

Anlamdaş kelimeler hakkında daha çok bilgiye ve anlamdaş kelimelerin alfabetik olarak sıralanmış listesine “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir