Farabi’nin El Medinetül Fazıla

Farabi’ninYazmış Olduğu “El Medinetül Fazıla” Nedir ? Eserin Özelliği hakkında informasyon..

Daha ilkin Farabi’nin El Medinetül Fazıla adlı eseri hakkında bir yazı yayınlamıştık. Şu adresten ulaşabilirsiniz ; https://www.kisacaozeti.com/el-medinetul-fazila/

Bu yazımızda bir kez daha eseri hatırlatıp eserin özelliğine değinmek istiyoruz. Zira bu mevzu oldukça mühim.

El-Medinetü’l Fazıla: Farabi’nin Bağdat’ta iken telifine başladığı, Şam’da tamamladığı ve Mısır’da gözden geçirerek yine düzelttiği bu yaratı onun felsefi görüşünü ana hatlarıyla ortaya koyan en olgun eseri sayılmaktadır. Günümüze kadar 15’ten fazla baskısı meydana getirilen bu eseri Nafiz Danışman ve Ahmed Arslan Türkçe’ye çevirmiştir.

İfadeyi “Erdemli Cemiyet” olarak günümüz Türkçesine çevirmemiz mümkündür.

Bu eserin önemine değinmek için sitemizde bu mevzuyu değişik başlıkla benzer olarak ikinci kez açıyoruz. Zira bu yaratı Farabi’nin en olgun eseri olarak sayılmaktadır.

Yapıt devletimizde de “İdeal Devlet” ismiyle basılan bu eserde “Dünya Vatandaşlığı” terimi da yer verilmiştir.

Farabi’ye gore Islam’in çesitli anlasilma biçimleri yada anlasilma seviyeleri mevcut olabilir ve nitekim de mevcuttur. Bu seviyelerden biri, onu üstünde hiçbir ciddi zihinsel, akilsal islemde bulunmadan gelenekçilerin savunduklari şekilde oldugu şeklinde harfi harfine almak ve anlamaktir. Bu, sokaktaki insanin, siradan insanin, Platon’un sözleriyle “gözüyle görmedigi, eliyle tutmadigi seyleri anlamakta güçlügü olan “insanin, duyularindan akla, sezgiye yükselmemis ve yükselemeyecek olan insanin anlama biçimi ve seviyesidir (bu inanç seviyesi, Gazali’nin deyimi ile “öykünmek” seviyesidir.) Sadece bunun üstünde hususi bir gruba, seçkinlere, akil ve sezgi sahibi insanlara, duyumcu-maddeci degil, akilci ruhçu insanlara tahsis edilmis olan hususi bir anlasilma biçimi ve seviyesi vardir ki bu filozoflarin, bilginlerin anlama biçimi ve seviyesidir. Iste Farabi’ye gore felsefe, o halde, Islam’in en üstün, en dogru, en muhteşem anlama biçimi ve seviyesidir. (Arka kapağından)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir