Format Sonrası Gerekli Programlar 2011

Bilgisayarınıza herhangibir nedenle format attınız ve format sonrası bilgisayarınızda hiçbir program yüklü değil. Hangi programları kuracağınızı düşünüyorsunuz.

Heralde bu şekilde bir durumda kurulacak programlar her insana göre değişiklik gösterir fakat ben sizlere www.kisacaozeti.com üstünde kendi düşüncemi paylaşacağım. Benim kurduğum program listemi vereceğim. Sizler de ilginize bakılırsa bu program listesinden yararlanabilirsiniz.

Ben bilgisayarıma format attıktan sonrasında şu programları kuruyorum ;

Antivir Guard Virüs Programı :  Virüs programı olarak Antivir Guard’ın parasız sürümünü kuruyorum ve başka bir virüs programına gereksinim duymuyorum. Kısacası Avira AntiVir PersonalEdition Classic versiyonunu kullandığım programının bu parasız sürümü bilgisayarımı virüslerden korumam için bana yetiyor.

Firefox : Ara sıra IE ile bazen da Firefox ile internette işlerini halleden birisi olarak Mozilla Firefox’u da formattan sonrasında kuruyorum.

Irfanview Programı : Bilgisayarımda resimleri göstermek için Irfanview Programını kesinlikle kurup türkçe yamasıyla kullanıyorum. Bu program yardımıyla kolay fotoğraf düzenleme, boyutlandırma, kesme benzer biçimde işlemleri de oldukça ergonomik bir halde yapıyorum.

Winamp : Müzik dinlemek için pek oldukça kişinin vazgeçilmezi..

Msn : Live Messenger versiyonu ile anlık mesajlaşma için Msn ilk kurduğum programlardan.

Winrar : Sıkıştırılmış dosyaları açmak için yada dosya küçültmek, arşivlemek için Winrar programını evvelde daha çok kullanıyordum. Bu sıralar Jzip adlı programı yeğliyorum.

OpenOffice : İşte vazgeçmediğim uygulamalardan birisi de OpenOffice. Ofis yazılımı olarak içinde metin editörü, sunum programı, excel seçimi Calc programını barındıran bir nevi Microsoft’un Word , Excel ofis paketinin açık kaynak yazılımlı ve parasız rakibi diyebilirim. Ben Openoffice kullanıyorum, isteyenler Microsoft Office paketini kullanabilirler.

Foxit Pdf Reader : İşte en fazla tuttuğum programlardan birisi. Seneler ilkin bu programı farkedip hakkında birşeyler yazmıştım ve sonrasında bazı web sitelerinde benim yazdığım yazı bu programı tanıtmak için kullanılır olmuştu. Pdf dosyalarını açmak için ufak, süratli ve oldukça işlevsel bir program. İsteyenler Acrobat Reader programını da kullanabilirler heralde.

Gom Player : Birçok formattaki video dosyasını Gom player ile seyrediyorum.

Google Toolbar : Google Toolbar bilhassa internette gezinirken işlerimi kolaylaştıran ve sayfalar hakkında informasyon almamı elde eden ufak bir vasıta.

Flash Player : Web sayfalarındaki flash içerikleri görebilmek için lüzumlu.

Nero : Cd-Dvd yazma programı..

Gimp : Photoshop programının açık kaynaklı ve parasız olan rakibi. Fotoğrafları düzenlemek için Photoshop yada Gimp programını kullanıyorum.

Bu programlardan sonraki programlar çoğu zaman web ile ilgili işler için kullandığım programlar. Sanıyorum bir oldukça şahıs için lüzumlu değildir. Fakat gene de Filezilla, Colorcop benzer biçimde programlarla web sayfası tasarımlarımda yararlandığımı belirteyim.

Sizler de kendi ilgi alanlarınıza ve tercih ettiğiniz programlara bakılırsa bir sıralama yapabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir