Gabriele Sponza

Gabriele Sponza Biyografisi

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2020 günü TV 8 ekranlarında “Lezzet Düşkünleri” programını hayata geçirmeye başladı.

Gabriele Sponza, 1982 senesinde İzmir’de levanten ailelerinden İtalyan asıllı Türk vatandaşı olarak dünyaya gelmiştir. Anası İngiliz asıllı Mary Ann, babası ise İtalyan asıllı dört kuşaktır kuyumculuk icra eden Enzo Sponza’dır. 1890’larda İtalya’dan Türkiye’ye göç eden aile büyükleri İzmir’de kuyumcu dükkânı açmışlar ve ebeveyni da İzmir’de dünyaya gelmiştir. İlkokul ve orta eğitimini İzmir’de Türk okullarında yaptıktan sonrasında eğitimini ABD Birleşik Devletleri’nde Johnson&Wales Üniversitesi Mutfak Sanatları bölümünde tamamladı.

Gabriele Sponza, eğitimi sonrası ustalaşmış aşçılık hayatına Fransa’nın Tremolat ve Marsilya bölgelerindeki 3 Michelin yıldızlı restoranlarda emek vererek devam etti. Oradan İspanya ve Londra‘ya gitti. ‘Le Cordon Bleu’ Londra’da şarap üstüne yüksek lisans yapmış oldu. 2010 senesinde Türkiye’ye geri döndükten sonrasında İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda bulunan Clement’s Restoran’ın şefliğini yapmış oldu. Peşinden “The Bosphorus” bünyesindeki Gaja Restaurant’ta 2 Michelin yıldızlı Şef Dominic Jack ile beraber çalıştı. Şimdilerde ise Şef Gabriele Sponza’nın elinden çıkan yemekler Fransız Mutfağı üstüne kurulu sadece İtalyan Akdeniz Mutfağı tatları da menüde mevcut olan “Wanda” adlı mekanıyla lezzet severlerle buluşuyor.

Mutfak ve Restaurant İşletmeciliği Eğitmenliği kariyerine ilk olarak İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde başladıktan sonrasında, iki yıl İzmir Iktisat Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi kısmı ve Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda Eğitmen Şef olarak vazife yapmış oldu. Şu anda İzmir Iktisat Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümünde bölüm başkanı olarak vazife yapmaktadır.

Gabriele Sponza, Türkçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca bilmektedir.

Emmanuele Sponza ve Edvina Sponza (d. 1974) adlarında kardeşleri vardır. Gabriele Sponza’nın ablası Edvina Sponza, iş adamı Murat Özyeğin ile evli idi boşandı. Babası Enzo Sponza 4 Kasım 2019 tarihinde vefat etti.

2011 senesinde almış olduğu WACS Sertifikası ile yurt içi ve yurt haricinde meydana getirilen gastronomi yarışmalarında Türkiye’yi temsilen jüri üyesi olmaya hak kazanmıştır. Eş zamanlı olarak 13 Mayıs 2013 tarihinden itibaren Türkiye’nin 24 saat gösterim icra eden ilk yiyecek kanalı 24Kitchen’da yapmış olduğu “Yiyecek Aşkına” aslı programda seyircilere dünya mutfağından değişik lezzetleri lokal malzemeler kullanarak kendi yaratıcı dokunuşuyla sundu.

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2020 günü TV 8 ekranlarında “Lezzet Düşkünleri” programını hayata geçirmeye başladı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir