Gaetano Donizetti

Gaetano Donizetti Biyografisi

İtalyan opera bestecisi olan Donizetti, fazlaca sayıda İtalyanca ve Fransızca opera bestelemiş ve bu sanatın gelişiminde Gioacchino Rossini ile Giuseppe Verdi içinde bir geçiş aşaması oluşturmuştur.

Donizetti, babası orta halli bir işyar, anası ise müzikten anlayan güzel sesli bir hanımefendi olan Marianna’nın ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. Meşhur bando şefi Giuseppe Donizetti (d.1788) abisidir.

Anne ve babası Donizetti’yi bilim adamı olarak yetiştirmek istemişlerse de o, müziğe karşı gösterdiği büyük ilgi üstüne, piyano ve armoni dersleri almaya başladı. Ufak yaşta beste denemeleri, oda müziği eserleri yazdı.

1803 senesinde ilkokula başlamış olan Donizetti’nin müzik kabiliyetini öğretmenleri derhal fark etti. Hususi günlerde ve şenliklerdeki müzik becerisiyle her insanın sevgisini kazanmıştır.

Müziğe olan büyük talep ve kabiliyetini gören ailesi 1808 senesinde ilkokulu iyi derecede bitiren Donizetti’yi Bergamo’daki müzik lisesine yazdırdı. Burada Bavyeralı rahip ve opera bestecisi Giovanni Simone Mayr’dan armoni dersleri aldı. Bir süre sonrasında Bolanya’ya giderek Pilotti ve Padre Mattei’den kontrpuan ve bestecilik eğitimi aldı.

Donizetti ilk başarısını 1818 senesinde Venedik’teki San Luka Tiyatrosu’nda sahnelenen “Borgonya Kontu Enrico” adlı operasıyla kazanmıştır.

Sanatçı eserlerinde Gioacchino Rossini’yi örnek olarak benimsedi ve verimlilik açısından onu bile geçerek her yıl minimum 3-4 opera besteledi.

1827 senesinde daha ileri giderek müzik organizatörü Barbaja’nın aracılığı ile Napoli, Milano ve Viyana tiyatroları için üç yılda 12 opera besteledi.

Donizetti’nin ünü 1830 senesinde başrolünü İtalyan soprano Giuditta Negri Pasta’nın oynadığı “Anna Bolena” adlı operasıyla hemen hemen 33 yaşlarındayken Avrupa başkentlerine ve sonunda da ABD’ya ulaştı.

Bunun arkasından 1832’de 2 perdelik “Aşk İksiri” adlı eseri, 1833’de de “Lucrezia Borgia” adlı eserini bitirdikten sonrasında 1834’de Napoli Müzik Okulu’nun Profesörlüğüne, bir süre sonrada müdürlüğüne atandı.

1835’de İskoçya’da, 1700 tarihinde geçen bir vakası mevzu alan 3 perdelik görkemli “Lammermorlu Lucia” adlı operasını yazdığı yıl, Gioacchino Rossini emekliye ayrılmış, Vincenzo Bellini, genç yaşta yaşamını kaybetmesi sebebiyle meydan Donizetti’ye kaldı.

1839’da bir operasının sansürlenmesi üstüne Paris’e gitti ve oraya yerleşerek başkentin operası için sipariş edilen, “Alayın Kızı” ve “Kralın Gözdesi” adlı operaları yazdı.

Donizetti, İtalya’ya döndükten sonrasında 1841’de Roma’da ve Milano’da sahneye konan iki operası büyük başarı kazanmıştır.

1842 ise Viyana’da sergilenen operaları o denli fazlaca beğenildi ki imparator, Donizetti’ya Saray Besteciliği ve İmparatorluk Orkestra Şefliği payesi verdi.

Donizetti, 1828 yılındayken sevmiş olarak evlendirilmiş olduğu eşi Virginya Vasseli’yi kaybettikten sonrasında kendini giderek melankoliğe kaptırdı.

Paris’te o neşeli ve hareketli eserlerinin sahneye koyulduğu sıralarda büyük bir hastalığa yakalanan Donizetti sonunda akıl dengesini yitirerek 1847 senesinde doğduğu yer olan Bergamo’ya getirildi.

Peşinden bir yıl geçtikten sonrasında hastalık nöbetleri içinde hemen hemen 50 yaşlarındayken Bergamo’da 8 Nisan 1848 tarihinde yaşamını yitirdi.

Mühim Eserleri:
Büyük Alfredo, Liverpoollu Emilia, Tiyatroya Uyanlar ve Uymayanlar, Sardaam Belediye Başkanı, Golconda Kraliçesi, Mukaddes Perşembe, Kenilworth Şatosu, San Domingo Adasındaki Deli, Verghy’nin Mücevheri, Byron’dan, Don Pasquale.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir