Gaffar Okkan

Gaffar Okkan Biyografisi

Gaffar Okkan, Diyarbakır Güvenlik Müdürü iken fâili hâlen bilinmeyen olan bir suikast sonucu öldürülmüş polis müdürüdür.

Gaffar Okkan, 24 Şubat 1952, Adapazarı, Hendek ilçesinde Fikri Okkan, İmran Okkan çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Ali Gaffar Okkan’dır. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir İl Güvenlik Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

İzmir’de Güvenlik Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde vazife yaptıktan sonrasında, 1983 senesinde Şanlıurfa İl Güvenlik Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 senesinde şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 senesinde Eskişehir İl Güvenlik Müdürlüğü kadrosunda vazife aldı. Bu ilde 1992 senesinde Güvenlik Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. derslik güvenlik müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Güvenlik Müdürü olarak atandı.

18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Güvenlik Müdürü olarak göreve başladı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Güvenlik Müdürü iken, Diyarbakır şeklinde senelerce PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır neticelerini yaşayan bir ile güvenlik müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına meydana getirilen baskında büyük görevi vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde fazlaca mühim bir rol oynadı. Hanım polisler Diyarbakır’da ilk kez onun talimatıyla sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. Gaffar Okkan; İki ufak otomobil aldı ve mavi-beyaza boyattı, İkişer hanım polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan evlatları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorluk çeken yaşlılara yardım ediyordu. Havaalanındaki hanım polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yapmış oldu, uçağa kadar götürdü. Havaalanına engelli sandalyesi aldırdı. Gaffar Okkan’ın ilklerinden biri de şehrin eleştiri noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

Gaffar Okkan, Zerrin Okkan ile evli idi. Sezin Okkan ve Can Okkan (d.1993) isminde evlatları vardır.

Diyarbakır İl Güvenlik Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası’na makam aracıyla seyir hâlinde iken, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek oluşturulan ateş sonucu vaka yerinde yaşamını yitirdi. Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla beraber, Hizbullah tarafınca işlenildiği iddia edilmektedir.

Gaffar Okkan, 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da görevde olduğu sırada uğramış olduğu silahlı saldırıda 49 yaşlarında öldürüldü. Adapazarı, Hendek Kent Mezarlığına defnedilmiştir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir