Galip Öztürk

Galip Öztürk Biyografisi

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı meydana getiren otobüs firmalarından kabul edilen Metro Firmalar Grubu’nun sahibidir.

Galip Öztürk, 19 Nisan 1965 tarihinde Samsun’un Ayvacık ilçesinde ailesinin beş çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Babası İsmail Öztürk’dür. İlköğrenimini Çarşamba’da tamamladıktan sonrasında 13 yaşlarındayken İstanbul‘a giderek Topkapı’da bir çay ocağında çalışmaya başladı. Peşinden o zamanlar Topkapı’da bulunan kent terminalinde çay ocağı ve wc işletmeciliği halletmeye başladı.

Kısa sürede varlıklı olmak isteyen Öztürk, elinde asla otobüs olmamasına karşın otogardan bir yazıhane kiralayarak ‘Yıldız Gezim‘ adlı firmayı kurdu. Şirket bünyesinde kendisine ilişkin aracı olmadığından, vasıta sahiplerinden komisyon alarak ve çaycılığa devam ederek geçimini sağlamış oldu.

Galip Öztürk’ün yaşamı, 1989’da meşhur uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Yavaş‘ın kendisine ortak olmasıyla değişti. Yaptıkları anlaşmaya bakılırsa; sermayeyi Yavaş sağlayacak, Öztürk işletmeyi üstlenecekti. Öztürk, şirkete ana para koyamadığı için elde edilecek gelirden daha azca hisse almayı kabul etti ve eşit ortak sayıldı. Hurşit Yavaş, uyuşturucudan kazanılmış olduğu söylenen parayla oldukca sayıda otobüs satın alarak şirketi büyüttü. Ayrıca da öteki işlerine devam ediyordu. Yavaş, 1994’te İtalya‘da yakalandı ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla cezaevine girdi. Galip Öztürk Yıldız Gezim’in tüm varlıklarını kendi üstüne geçirdi.

1992 yılının Kasım ayında Metro Gezim‘i kurdu. Önceleri İstanbulAnkara hattında üç otobüsle işe başladı, hemen sonra hızla büyümeye başladı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı meydana getiren otobüs firmalarından kabul edilen Metro Firmalar Grubu’nun sahibidir.

Güvenlik’in araştırmasına bakılırsa Galip Öztürk’ün 28 Eylül 1996 tarihinde Beyoğlu’nda Kuvvet Köseoğlu’nun öldürülmüş olduğu vakayla ilgili ifadesi alındı ve Galip Öztürk, bu tarihten sonrasında yaşamını sürdürdüğü ABD‘ye, Hakan Demirci adına düzenlenmiş düzmece pasaportla giriş yapmış oldu. ABD’de Fatma Çakır adlı hanımla resmi evlilik gerçekleştirmiş oldu. Ek olarak Stars Cars Inc. adlı bir şirkete ortak oldu.

2000 senesinde Internasyonal Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği’nin başkanlığına seçildi. Aynı yıl Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ’nin de yönetim kurulu başkanı seçildi. 4 Ocak 2005 tarihinde Türkiye Otobüsçüler Federasyonunu kurdu ve bu federasyonun kurucu başkanlığı görevini üstlendi. Galip Öztürk 40’ın üstünde şirkete haizdir. Büyük İstanbul Otogarı ve Kayseri Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin işletmesi, Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Otogarı, Çarşamba ve Havza terminalleri’nin de sahibidir.

Üniversite yaptırdı, Samsun’da belediye eliyle besin yardımları dağıttı. Siyasal partilere, Mehmetçik Vakfı dahil birçok kuruma yüklü bağışlarda bulunmuş oldu.

Galip Öztürk, 5 Temmuz 2003 tarihinde çıkar amaçlı kabahat örgütü oluşturmak suçuyla yargılanmasına karşın hemen sonra özgür bırakıldı.

2005’te Van Et’i satın aldı. 2009 yılının başlangıcında Metro Gezim’i halka açmak için Van Et’e sattı.

2009’un son aylarında ise bir iş adamına zorla 2 milyon liralık senet imzalattığı iddiasıyla gözaltına alındı. 29 Şubat 2012’de Tehditle çek-senet tahsilatı yapmış olduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonrasında, tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi.

Kuvvet Köseoğlu cinayetini azmettirdiği iddiasıyla ilkin ağırlaştırılmış müebbet hapis, sonrasında Mahkeme duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezasını müebbet hapse çevirdi, hemen sonra da 19.04.2013 tarihinde meydana getirilen duruşmasında tahliye sonucu verilmiştir. İstanbul 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin sonucu sonrası dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi 19 Eylül’de dosyayı karara bağladı. 1. Ceza Dairesi, 2014/3955 numaralı dosyada Öztürk hakkında verilen sonucu onadı. Dosya için 13 Ekim 2014 tarihinde kapatma sonucu vererek ilgili mahkemesine gönderdi. Buna görecezanın infazı için 16 yıl hapis yatacak. Sadece 4616 sayılı Yasa gereğince infazından 10 yıl düşürüleceği için Galip Öztürk bu kabahat sebebiyle 6 yıl cezaevinde duracak.

Galip Öztürk, 25 Eylül 2014 tarihinde Gürcistan‘da bulunduğunu duyurmuştu.

Galip Öztürk, ilk eşi Hülya Öztürk’dür. 4 kızı, 1 oğlu vardır. İkinci eşi olan Bedriye Öztürk’den ise 4 kızı vardır. Galip Öztürk boşanmıştır.

Kesinleşmiş 6 yıl hapis cezası bulunan ve Eylül 2014 tarihinden itibaren Gürcistan‘ın Batum şehrinde ikamet eden firari iş adamı Galip Öztürk,yatırımlarını Gürcistan’a taşıma sonucu alarak Batum’daki Hotel Intourist’i kumarhane işletmesiyle birlikte satın aldı. Gene Batum’da, Metrocity Hotel&Residance yatırımı başlatan Galip Öztürk, yeni yatırımıyla bununla birlikte Gürcistan’ın en büyük kumarhanesinin de sahibi oldu.

4 Nisan 2018 tarihinde Galip Öztürk‘ün sahibi olduğu Metro Tüm ortaklık, Tukaş Salça‘nın yüzde 11 hissesini satın aldı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir