Garry Kasparov

Garry Kasparov Biyografisi

Garry Kasparov, 1963 doğumlu, satranç dehası. 16 seneden uzun süre, FIDE‘nin yayınladığı rating listelerinde, devamlı bir numara olan, günümüzün en güçlü oyuncusu.

Garry Kasparov, 13 Nisan 1963’de, Azerbeycan‘ın başkenti, Bakü‘de dünyaya geldi. Satranç tahtası başlangıcında oldukça ufak yaşlarda almış olduğu başarılar yardımıyla, eski Dünya Şampiyonu Botvinnik’in öğretmenliği altındaki çalışmalara katılma hakkı kazanmıştır.

Eski Dünya Şampiyonu Mikhail Botvinnik, “Gelecek, bu genç insanın ellerinde yatıyor.” söylediğinde, Garry Kasparov hemen hemen 11 yaşındaydı. 13 yaşlarında, SSCB Gençler Şampiyonu olan ve Fransa‘daki 16 yaş altı turnuvada, üçüncülüğü paylaşarak ilk kez ülkesi dışındaki internasyonal turnuvalarda oynamaya başlamış olan Kasparov, Sovyetler Birliği’ni, o yaşta, Batı‘da temsil eden ilk kişidir.

17 yaşlarında Büyükusta ve 19 yaşlarındayken de, dünyanın en güçlü oyuncusu olan Kasparov, 1985‘de, 22 yaşlarındayken Anatoly Karpov‘u yenerek, en genç Dünya Şampiyonu oldu.

Rusyadaki ismiyle “Garik”, 16 yaşına vardığında, dünya genelinde tanınmaya başlamıştı. 1979 senesinde, 14 büyük ustanın bulunmuş olduğu bir turnuvaya katılma şansı verilen Kasparov, hemen hemen FIDE ratingi çıkarmamış olmasına karşın turnuvayı açık farkla kazanmıştır ve adını, dünya şampiyonu adayları arasına yazdırarak, oldukça kuvvetli bir rakip bulunduğunun sinyallerini verdi.

Kasparov, 21 yaşlarındayken, Mikhail Botvinnik’in öğrencilerinden olan, efsanevi Sovyet oyuncu Anotoly Karpov’la, dünya şampiyonluğu için maç yapmış oldu. 5 ay ve 48 oyun devam eden maç, Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Compomanes’in, maçı, galip oyuncu belirlenmeden iptal etmesiyle bitti. Bir sonraki yıl, tekrarlanan maçta, Kasparov, Karpov’u yenerek dünya şampiyonu oldu.

1984‘den 1990‘a kadar, Karpov’la dört kez karşılaşan Kasparov, iptal edilip, Karpov’un ünvanını muhafaza etmesini elde eden, maçtan sonrasında, rakibini, arka arkaya oynanan 3 maçta da alt etti.

Kasparov ünvanını, 1993 senesinde, Nigel Short‘a ve 1995 senesinde da, Hintli oyuncu Viswanathan Anand‘a karşı yenilmeyerek, başarıya ulaşmış bir halde korudu.

2000 senesinde, Sovyet oyuncu Vladimir Kramnik‘e karşı beklenmedik bir yenilgi alan Kasparov, buna karşın, 1985 yılından, 2001 yılına kadar FIDE’nin yayınladığı rating listelerinde hep bir numara olmuştur.

Hala, uzmanlarca dünyanın en güçlü oyuncusu olarak görülen Kasparov, yoldam olarak, Alekhine‘i örnek almıştır. Canlı ve kontrolü ele almaya yönelik bir oyun seçimi olan oyuncunun, ataklarında Tal‘inkilerden değişik olarak, Botvinnik ekolünün izleri görülür.

Dört kitabın yazarı Kasparov, ek olarak, siyaset, eğitim ve toplumsal reformlar mevzusunda Doğu Avrupa‘nın mühim bir sözcüsüdür. Bağış kampanyaları mevzusunda duyarlı olan meşhur oyuncu, Moskova’da, devrimden sonrasında kurulan ilk hususi vakıf olan, “Kasparov Vakfı”nı kurdu.

Kasparov, satrancın okullarda ders olarak uygulanması mevzusunda da girişimlerde bulunmaktadır ve Kasparov Internasyonal Satranç Akedemi‘sini kurmuştur.

Rus ekonomisi mevzusunda da bir uzman olarak malum Kasparov, Wall Street Journal‘da makalesi gösterilen, en genç yazardır.

1993 senesinde, Kasparov ve Short, Ustalaşmış Satranç Birliği’ni (Professional Chess AssociationPCA) kurarak, satrancı, hepimiz tarafınca oynanan bir oyun haline getirme girişimde bulundular.

Kasparov, Davos‘taki Dünya Iktisat Forumu ve Madrid‘deki Cursos de Verano benzer biçimde internasyonal konferensların tertipli konuşmacı konuğudur.

Dünya çapındaki ünü, bilgisayar üreticilerinin de dikkatini çeken Kasparov, bazı şirketlerin değişen teknolojinin ne kadar geliştiğini göstermek için, onu yenebilecek bir bilgisayar üretmeyi denemelerine sebep oldu. IBM, Deep Blue isminde bir bilgisayar üreterek, 1997‘de Kasparov ile bir karşı karşıya gelme ayarladı. İlk maçta yenilen Deep Blue, geliştirilerek, Deeper Blue adını aldı. Deeper Blue, Kasparov’u beraberliğe zorlamayı başardı sadece yenemedi.

Linares Turnuvası‘nı birinci bitirdikten sonrasında, 10 Mart 2005’de, düzenlenen basın toplantısında, etken satrancı bıraktığını açıklayan Garry Kasparov’un, ELO ratingi, kurallar gereği, FIDE tarafınca, 1 yıl kadar tutuldu. Kasparov Nisan 2006’da, ELO listesinden çıkarıldı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir