Gök Medrese Hangi İlimizdedir

Meşhur Gök Medrese Nerededir, Hangi İlimizdedir ?

Yanılmıyorsam seneler ilkin Tiyatrocu Kenan Işık’ın sunmuş olduğu ‘Kim 500 Milyar İster’ adlı yarışmada da “Gök Medrese Hangi İlimizdedir” şeklinde bir sual sorulmuştu ve o süre bu mevzu gündeme gelmişti.

Bu mevzuyla ilgili kısa bir araştırma sonucunda olayın şu şekilde gerçekleştiğini öğrenmiş olduk : ‘Kim 500 milyar ister’ yarışma programında Ufuk Alp adlı yarışmacıya sorulan 16 milyar değerinde ‘‘Selçuklulardan kalma Gök Medrese hangi ilimizdedir?’’ sorusunun yanıtları olarak a-Tokat, b-Konya, c-Sıvas d. Kayseri verilmişti.

Bu probleminin doğru cevabı Sivas olmalıydı. Fakat yanılmıyorsam yarışmada bir yanlışlık yapılmıştı o süre.

Yarışmada verdiği cevap doğru kabul edilen Alp, kazanılmış olduğu 16 milyar lira barajından yarışmaya devam ederek, bir sual daha bildi ve 32 milyar lira aldı.

Arşivdeki haberlere şimdi göz attığımız süre şuna ulaştım ; Tiyatrocu Kenan Işık’ın sunmuş olduğu ‘Kim 500 Milyar İster’ adlı yarışmada yaşanmış olan skandal mutlu son ile noktalandı. Hususi bir bankada müdür yardımcısı olarak çalışan Uğur Alp, ilk yedi soruya doğru cevap verip tam sekiz milyar lira ödül kazanmıştır. Sadece sekizinci sırada sorulan ‘Selçuklular zamanında meydana getirilen Gökmedrese hangi ilimizdedir’ sorusuna cevap vermekte zorlandı. Şıklar içinde yer edinen Sivas ile Tokat içinde kararsız kalan Alp, joker hakkını kullanarak babasını aradı. Baba Alp tereddüt etmeden ‘Sivas’ yanıtını verdi. Sadece bilgisayar kayıtlarında doğru cevap Tokat olarak belirlenmişti.

Yanlışlık çekimlerden sonrasında ekipte yer edinen Sivaslı bir ışık görevlisi tarafınca fark edildi. Işık görevlisi Kenan Işık’a kendisinin Sivaslı bulunduğunu ve Sivas’ta da Gökmedrese’nin bulunduğunu söylemiş oldu. Bunun üstüne araştırma icra eden program ekibi hatalı olduklarını anlayarak elediği yarışmacıyı yeniden yarışmaya çağrı etti.
Çekimleri daha ilkin meydana getirilen ve yarın yayımlanacak olan yarışmaya katılan Alp, suali doğru bilmiş ve 16 milyar liralık ödülü kazanmış kabul edilip, yarışmaya devam ettirildi. Bir soruya daha doğru cevap veren Alp, 32 milyar lira ödül kazanmıştır.

– – – – – –

Şimdi gelelim Gök Medrese Nerededir,  Hangi İlimizdedir ? sorusuna ..

Tarihçi Talha GÖNÜLALAN tarafınca yapılmış bir çalışmada Gök Medrese ile ilgili şu bilgiler yer ediniyor ;

GÖK MEDRESE   ( M. 1271) (DİĞER İSMİ : SAHİBİYE MEDRESESİ)

Selçuklu Veziri Sahib Ata Fahrettin Ali tarafınca 1271 senesinde yaptırılan medrese taçkapısı üstünde yükselen tuğra örgülü minarelerindeki firuze renkli çinilerden dolayı Gökmedrese olarak anılmıştır.

Giriş cephesi batı yönündedir ve Sivas şehrinin mühim bir mevkiinde bulunmaktadır. Bugün şehre ayakta kalabilen öteki medreselerden birazcık daha uzakta olmasına karşın gene de merkezi bir konumdadır.

Bilhassa Sivas Yüce Camii’sine oldukça yakındır. Fakat öteki eserlere olan uzaklığından mıdır yada başka bir sebeple mi kim bilir yaratı önemi ölçüsünde korunamamış ve Sivas’ta en fazla bakıma muhtaç olan zamanı yapılardan biri durumuna gelmiştir. Gene de son yıllarda binanın durumu gözönüne alınarak meydana getirilen çalışmalarla esere iade-i saygınlık yapılmak istenmektedir. Eserin vakfiyesinin bir numunesi bugün Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi’nde mevcuttur.

Selçuklu Sultanı III. Gıyaseddin Keyhüsrev devrinde meydana getirilen eserin mimarı Konyalı Kaluyan’dır. Medrese’nin en heybetli kısmı Taçkapı’dır. Tipik bir Türk-İslam medresesi olan Gökmedrese; iki kattan oluşan, açık avlulu ve dört eyvanlı olarak bayındır edilmiştir. Cephede taçkapı üstüne inşa edilen minareler kapı ile uyumludur. Ek olarak minareler yivlidir.

Bilhassa yukarıda belirtildiği şeklinde Çifte Minareli Medrese ile iki minareli olması sebebiyle benzerlik arzeder. Giriş eyvanının sağındaki kapıdan mescide, solundaki kapıdan ise Darulkurra’ya geçilir. 1934-1967 arası müze olarak kullanılan binanın ahşap kapısı kaldırılarak demirden bir kapı konulmuştur. Geçen yıllarda etrafı çevrili vaziyette kaderine terk edilmiş Gökmedrese, kendisini sahiplenecek tarih dostları beklemekteydi.

2007 senesinde süregelen restorasyon çalışmalarının 2011 yılı başlangıcında hala bitmedi. 

Sivas Gökmedresenin restorasyon sonrası eski ihtişamına yeniden kavuşmasını ümit ediyoruz. 

Bu araştırmaya gore en baştaki sorumuza yeniden dönecek olursak Gök Medrese Hangi İlimizdedir sorusuna “Gök Medrese Sivas İlimizdedir” şeklinde yanıt vermemiz icap ettiğini öğrenmiş oluruz. Bununla beraber bu aslolan Gök Medrese’den başka Anadolu’da Gök Medrese şeklinde malum ve o şekilde hitap edilen yapıların olması da muhtemeldir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir