Hadise Açıkgöz

Hadise Açıkgöz Biyografisi

Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmiş olan pop müzik sanatçısı.

Hadise Açıkgöz, 1985 senesinde, Belçikada dünyaya geldi. Çocukluğunda şarkı söylemeyi ve ata binmeyi seviyordu. Iktisat ve Modern Diller eğitimi aldıktan sonrasında, en büyük tutkusu olan müziğe yönelmeye karar verdi. Ailesi de bu durumu memnuniyetle karşılamış ve genç Hadise’ye destek olmuştu.

Hadise, 2003 senesinde Belçika‘nın “Popstar”ı olan Idool adlı yarışmaya katıldı. Finale kalan 10 isim içinde yer alamasa da birçok yapımcının dikkatini çekmeyi başardı. 2Brains şirketi kısa süre sonrasında genç kıza sözleşme teklifinde bulunmuş oldu. Hadise, yapımcıları Yves Gaillard ve Serge Ramaekers ile beraber kayıt sürecine adım atmak için stüdyoya girdi.

Yapmak istediği müziği “şehirli pop” (urban pop) şeklinde nitelendiriyor. Christina Aguilera ve Beyonce Knowles benzer biçimde adları beğeniyor, sadece hem de Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton benzer biçimde daha tecrübeli adlardan de etkilendiğini ifade ediyor. En büyük imgesel, Tina Turner ile tanışmak ve aynı sahneyi paylaşabilmek. Türkiye’den ise Tarkan‘ı fazlaca beğeniyor, “Onunla düet yapmak rüya benzer biçimde olurdu” diyor.

Hasselt’te pazarlama bölümünde öğrenimini sürdüren ve beş dil (Flamanca, Fransızca, Almanca, Türkçe ve İngilizce) bilen Hadise, boş zamanının büyük bölümünü müziğe ayırıyor. Söz yazıyor, beste yapıyor, kayıt stüdyolarında vakit geçiriyor ve konserlerine hazırlanıyor. Bunların yanısıra formunu korumak için jimnastik yapıyor, arkadaşları ve kardeşleriyle vakit geçirmekten hoşlanıyor.

Rock, soul ve dünyanın çeşitli yerlerinde icra edilen değişik müzik türlerini bir araya getirerek kendi beğenisine bakılırsa şekillendirmeyi amaçlayan Hadise’nin ilk teklisi “Sweat” adını taşıyordu. Yves Jongen‘in yazdığı ve Serge Ramaekers ile beraber yapımını üstlendiği şarkı, 3 değişik versiyonuyla raflardaki yerini aldı. Onu daha geniş kitlelere taşıyan parça ise, Haziran 2005 çıkışlı “Stir Me Up” oldu. Müzisyen, toplam 5 versiyonuyla sunulan “Stir Me Up”ın video klibiyle de pozitif yönde not aldı.

Hadise, 13 Ocak 2006‘da yeni teklisi “Ain’t No Love Lost”u müzikseverlerin beğenisine sundu. Şarkının video klibi ise Tayland‘da çekildi. Öte taraftan “Ain’t No Love Lost” teklisinde, şarkının “Burdayım” adlı bir de Türkçe versiyonu bulunuyor.

Hadise 2005 senesinde “Sweat” adlı ilk albümünü çıkardı.

Bir sonraki albümü “Hadise” ise 2007 senesinde çıkardı. En büyük başarısını 2009 senesinde Moskova”da Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye”yi temsil ederek elde etti. Burada Düm Tek Tek adlı şarkıyla finallerde dördüncü oldu.

Şarkı çeşitli ülkelerin listelerinde 1 numara oldu. Düm Tek Tek şarkısının başarısıyla 2009 senesinde “Fast Life” adlı bir İngilizce albüm ve “Kahraman” adlı bir Türkçe albüm çıkarttı. Fast Life albümünün başarısı çeşitli Avrupa vatanlarında, Japonya”da, Endonezya”da büyük tanıtıcı bir turneye yol açtı…

Hadise Belçika”nın en prestijli ödülü olan TMF AWARDS “ta 2006 – 2007 ve 2009 yıllarında “BEST URBAN” kategorisinde ödüle layık görüldü. Balkanların en büyük müzik kanalı Balkanika TV tarafınca her yıl geleneksel olarak verilen Balkanların En İyileri ödüllerinde de Hadise, “Balkanların en iyi hanım sanatçısı 2009” ödülünü aldı. Ek olarak Türkiye”de de onlarca ödüle layık görüldü.

Hadise, bir senelik bir hazırlıktan sonrasında “Aşk kaç gövde giyer?” adlı 5. albümünü Nisan 2011 “de yayınladı (2. Türkçe albümü). Albümün ilk klibi ise “Superman” adlı şarkıya çekildi. “Superman” uzun süre listelerde birinci sırada yer aldı.

Albümün ikinci klibi ise adeta bir marş haline gelen “Aşk Kaç Gövde Giyer” e çekildi. Klibin yönetmenliğini Hulya Açıkgöz üstlendi. Bu şarkı uzun süre listelerde bir numarada kaldı ve internette de tıklanma rekoru kırdı. Albümün üçüncü klibi ise gene Hulya Açıkgöz tarafınca “Mesajımı Almıştır O” adlı şarkıya çekildi.

Hadise; şarkı sözü yazmaya, beste hayata geçirmeye ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Ek olarak Belçika‘da çeşitli konserler veriyor, Almanya, Hollanda, Polonya ve hatta Hindistan‘da sahne almak için anlaşmalar imzalıyor. Onun adı şimdiden dünyaya yayılmaya başladı. Bakalım Hadise’yi gelecek yıllarda Christina Aguilera, Jennifer Lopez benzer biçimde tüm dünyanın peşinden koştuğu bir popüler müzik yıldızı olarak görebilecek miyiz…

Serdar Ortaç‘ın 2008 yazında piyasaya çıkan Nefes albümünde yer edinen “Düşman” adlı şarkıda Ortaç’la düet yapmış oldu.

Türkiye’yi temsil etmiş olduğu 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda 16 Mayıs 2009 tarihinde “Düm Tek Tek” adlı şarkıyla dördüncü oldu.

Popstar adlı yarışma programında sunuculuk yapmış oldu.

2011 Ekim ayında Show TV‘de gösterilen, Acun Medya yeni projesi olan “O Ses Türkiye” ses yarışmasının jüriliğini yapmış oldu.

Hadise 2012 yılının Haziran ayında “Biz Burdayız” adlı Single çalışmasını fanatiklerinin beğenisine sundu. Single da yer edinen parçanın sözlerini Deniz Erten‘e aitti ; bestesini, Deniz Erten, Mario Winans, Fotios Stefos beraber yapmış oldu. Klip yönetmenliğini ise Hülya Açıkgöz üstlendi.

Acun Ilıcalı’nın yapmış olduğu TV8’de 29 Eylül 2014 tarihinde başlamış olan 4. Sürem “O Ses Türkiye” adlı yarışma programında; yeni jüri üyeleri ise Mazhar Alanson, Özkan Uğur, Athena Gökhan Özoğuz, Hadise Açıkgöz ve Ebru Gündeş oldu. Mazhar Alanson ve Özkan Uğur aynı koltukta yer alacak ve tek oy hakkına haiz olacak.

O Ses Türkiye’nin 2015 – 2016 sezonu 5. sezonunda Hadise Açıkgöz, jüri üyesi olarak Gökhan Özoğuz, Murat Boz, Ebru Gündeş ve Gökhan Özoğuz‘un ikiz kardeşi Hakan Özoğuz ile beraber vazife meydana getirecek.

İlk kısmı 31 Mart 2016 tarihinde yayınlanacak olan “O Ses Çocuklar” programında jüri üyeliğini; Burak Kut ve Oğuzhan Koç ile beraber yapmış olacaktır. Sunuculuğunu ise Jess Molho üstlenecek.

Acun Ilıcalı’nın kanalı TV8’de 4 Ekim 2016 tarihinde başlamış olacak olan “O Ses Türkiye” yeni sezonunda Jüri heyetinden ayrılan Ebru Gündeş‘in yerine Sibel Can dahil edildi. “O Ses Türkiye” yeni sezonunda jüri heyetinde Sibel Can, Gökhan Özoğuz, Hadise Açıkgöz, Murat Boz ve Gökhan Özoğuz‘un ikiz kardeşi Hakan Özoğuz ile beraber vazife meydana getirecek.

2017 yılı Ekim ayında başlamış olan O Ses Türkiye’nin yeni sezonunda Murat Boz, Yıldız Tilbe, Gökhan Özoğuz ile birlikte juri olarak vazife yapmış olacaktır.

Hadise Açıkgöz, 2018 yılının Ağustos ayında Acun Ilıcalı‘nın kanalı Tv8 ile anlaştı ve 2019 senesinde yeni sürem “O Ses Türkiye” adlı ses yarışmasında Hadise Açıkgöz, Beyazıt Öztürk, Seda Sayan ve Murat Boz jüri olarak beraber vazife alacak.

Fanta gazozunun 2019’da Türkiye’deki reklamlarının yüzü seçilen Hadise, Ağustos 2019’da “Geliyorum Yanına” adlı single’ı çıkardı.

Albümleri :
2005 – Sweat
2008 – Hadise
2009 – Fast Life
2009 – Kahraman
2011 – Aşk Kaç Gövde Giyer?
2014 – Tavsiye
2017 – Şampiyon
2018 – Sıfır Hoşgörü
2019 – Geliyorum Yanına

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir