Hafız Esad

Hafız Esad Biyografisi

1971-2000 yılları aralığında Suriye devlet başkanlığı yapmış oldu.

Lazkiye eyaletinin Kardaha şehrinde, 6 Ekim 1930 da, Fukara bir nusayri ailesinin evladı olarak dünyaya geldi. Çocukluğu maddi zorluklarla geçti, asker olmak istedi. 1955’te Hums Askeri Akademisi’nden pilot subay olarak mezun oldu ve 1958 senesinde gece savaşı eğitimi görmek amacıyla SSCB‘ye gönderildi. Yurduna döndükten sonrasında uzun seneler orduya hizmet eden Esad, başarılarıyla hava filosu komutanlığına kadar terfi etti.

1961’de Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdülnasır‘ın başını çekmiş olduğu Pan-Arap ütopyosını gerçekleştirmeye çalışan Birleşik Arap Cumhuriyeti’nden Suriye‘nin çekilmesine karşı çıkmış olduğu için, 1961’de Silahlı Kuvvetler’den ihraç edildi. Ordudan ayrıldıktan sonrasında 16 yaşından itibaren üyesi olduğu Baas Partisi‘nin askeri kanadında kilit bir vazife üstlendi ve 1963’te meydana gelen darbede mühim rol oynadı. 1965‘te Hava Kuvvetleri komutanlığına getirildi, arkasından Esad, 1966’da Baas Partisi nin Suriye kolu içindeki köktencilik ve bağımsızlık yanlısı kanadın, barışçı kanadı devirmesinin arkasından partideki hizmetlerinin karşılığında Şubat 1966’da Müdafa Bakanı oldu.

1969-1970 yılları aralığında Baas Partisi’nin sivil ve askeri kanatları içinde baş gösteren iktidar mücadelesinde etkin şekilde yer aldı. Bu çatışmayı doruğa çıkaran Filistinli gerillalarla Ürdün ordusu içinde çıkan Ürdün iç harbinde hangi tarafın tutulacağı tartışmaları ülkeyi böldüğü dönemden başarıyla sıyrılarak 13 Kasım 1970’te kansız bir darbeyle iktidarı ele aldı. Mart 1971’de meydana getirilen halk oylamasıyla ile de Suriye‘nin devlet başkanı seçildi ve hayata gözlerini yumana kadar bu görevi sürdürdü.

Esad’ın, ülkeyi yönettiği dönem dünyanın kaynayan kazanı Ortadoğu‘nun en hareketli yılları idi. Doğu komşusu Irak’ta iktidar ve kardeş parti Baas yöneticileriyle hiçbir vakit yıldızı barışmadı. Ekim 1973’te İsrail‘e harp açan Mısır‘ın yanında yer aldı , sadece yenilgiyle çıkmış olduğu savaşın arkasından Mısır ile de yolları ayrıldı.

Sonraki yıllarda SSCB ile ilişkilerini geliştirdi. 1980‘de SSCB ile imzalanan 20 senelik dostluk ve ortaklaşa iş antlaşmasını, 1982’de SSCB‘den tabanca ve teknik yardım almayı öngören bir başka antlaşma izledi. 1984’te bu ülkeye yapmış olduğu geziyle ikili ilişkileri daha da ileriye götürdü.

Filistin Kurtuluş Örgütü‘ne geniş destek verdi, sadece FKÖ yönetimiyle ortaya çıkan ihtilaf üstüne, bu teşkilat içinde Suriye‘ye bağlı yeni örgütler yapmaya çalıştı. 1991’de FKÖ lideri Yaser Arafat‘la ilişkilerini düzeltti.

Esad yönetimi ülke içinde bilhassa Müslüman Kardeşler‘in muhalefetiyle karşılaştı. Bu muhalafeti sindirmeye yönelik sert önlemler aldı, Şubat 1982’de Müslüman Kardeşler‘in kalesi olan Hama kentinin büyük seviyede yıkılmasına, 10 bin ile 20 bin içinde kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Bu vaka Hama Katliamı olarak bilinir. Parti ve devlet yönetimindeki kişisel denetimini sürdüren Esad, 1978, 1985, 1991 ve 1999’da dört kez daha devlet başkanlığına seçildi.

Hafız Esad, 1957 senesinde Enise Mahluf ile evliliğe ilk adımını attı. Beşşar Esad, Basil Esad, Mahir Esad, Büşra Esad, Majd al-Assad, Bushra al-Assad adlarında evlatları oldu.

Hafız Esad, 10 Haziran 2000 tarihinde 70 yaşlarında akciğer kanserinden öldü. Hafız Esad‘ın ölümünden sonrasında Suriye’nin başına oğlu Beşşar Esad getirilmiştir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir