Hakan Aksay

Hakan Aksay Biyografisi

Hakan Aksay, 1961 senesinde Adana’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlamış olan yüksek öğrenimini Rusya’ya giderek tamamladı. Moldova’da Kişinev Üniversitesi Hazırlık Fakültesi’ni bitirdikten sonrasında Leningrad Üniversitesi’ne girdi. 1987 senesinde Leningrad Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ni “kızıl mezuniyet belgesi” ile ve Rusça öğretmenliği sertifikasıyla tamamlamış oldu.

Hakan Aksay, 1981 senesinde üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) vesilesiyle SSCB’ye gitti. Üniversiteden 1987 senesinde mezun olduktan sonrasında 1,5 yıl Doğu Almanya’daki Merkez Komitesi’nde çalıştıktan sonrasında Türkiye’ye döndü ve askerlik hizmetini yapmış oldu. Askerlik sonrası Güneş gazetesine girdi.

1989 senesinde bu kez gazeteci olarak Moskova’ya gitti. 20 yıl süresince pek fazlaca Türk gazete ve televizyonunun Rusya temsilciliğini yapmış oldu, birkaç gazetede köşe yazdı (Güneş, Interstar, Kanal 6, ATV, BRT, NTV, ek olarak Cumhuriyet, Akşam, Referans ve Taraf). Moskova Büyükelçiliği, çeşitli bakanlıklar, işadamı dernekleri ve başka organizasyonlarla beraber birçok proje gerçekleştirmiş oldu. Uzun seneler Moskova’da 3 Haziran Nazım Hikmet’i anma etkinliklerinin organizatörü oldu.

13 yıl süresince Perspektif adlı Rusça-Türkçe dergiyi yayımladı. On senedir Rusya Online adlı Türkçe, Turtsia.RU adlı Rusça web siteleri var.

2004 senesinde Rus-Türk Araştırmalar Merkezi’nin (RUTAM) kurucularından biri ve başkanı oldu. RUTAM yöneticisi olarak Kasım 2007’de devrin Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafınca “Rus-Türk ilişkilerine katkısı ve Rus dilinin yaygınlaştırılmasındaki emeği dolayısıyla” Puşkin Madalyası ile ödüllendirildi.

2010 senesinde Birgün Gazetesinde yazmaya başladı. 2011 yılının Temmuz ayında Birgün Gazetesinden ayrıldı. T24 web gazetesinde yazmaya başladı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir