Hakan Altun

Hakan Altun Biyografisi

Hakan Altun, 1972 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Siirt’lidir. Seda isminde kız kardeşi vardır. Anası Meral Altun ve eski Futbolcu Arap Hasan lakaplı Hasan Altun’un erkek evladıdır. ilk okulu bitirdikten sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet konservatuarına girdi. Orta lise ve yüksek öğrenimini de aynı okulda tamamladı. İTÜ Toplumsal bilimler branşında Master yapmış oldu.

1994’de Edirne Türk Devlet Müziği topluluğunda ud çaldı. 1997’de bu görevinden çekilme etti. İstanbul eğlence yaşamının en popüler eğlence merkezlerinde sahne aldı.

1998 de askere gitti, askerliğini Ankara‘da yapmış oldu. Ve askerde ilk albüm hazırlıklarına başlamış olan Hakan Altun 1999’da ilk solo albümü “HakanHani Bekleyecektin ile müthiş bir çıkış elde etti.

Arkasından ikinci albümü “Ağlamak Yok Yüreğim” üçüncü albümü “Nefesimsin” dördüncü albümü “Yaralı Bir Akın Öyküsü” beşinci albümü “Armağan” ve altıncı albümü “Küstüm Aşklara” ile müzik dünyasındaki ilerleyişine güvenilir adımlarla devam etti.

Gerek yorumculuğu gerekse bestecilik kimliği ile sevilen Hakan Altun; Cengiz Kurtoğlu, Bülent Serttaş, Hande Yener, Seda Üren, Muazzez Ersoy, Elif Karlı, Gülben Ergen, Petek Dinçöz, Hilal Özdemir, Soner Arıca, Ercan Saatçi, Emirkan, Alişan, Deniz Erdoğan, Kibariye, Murat Kurşun, Sinan Zorbey, Berdan Mardini, Ebru Gündeş, Ufuk Yıldırım benzer biçimde bir fazlaca sanatçının albümlerine kendi bestelerini verdi.

Hakan Altun ud, cümbüş, gitar ve klavye çalmaktadır.

Hakan Altun, Seray Sever ve sonrasında da Ebru Gündeş ile aşk yaşadı.

2008 senesinde beyninde oluşan tümör için beyin ameliyatı oldu.

Albümleri :
1999 – Hakan
2000 – Ağlamak Yok Yüreğim
2002 – Nefesimsin
2003 – Yaralı Bir Aşkın Öyküsü
2005 – Armağan
2006 – Küstüm Aşklara
2007 – Aşk,Ayrılık ve Adam
2008 – Aklın Bende Kalmasın
2010 – Tercihimdir
2012 – Senden Sonrası

Hakan Altun, 2005 senesinde yapmış olduğu “Armağan” adındaki albümünde yer edinen ayrılmış olduğu sevgilisi Ebru Gündeş için yazdığı “Bu Kalp Senin İçin Atacak” adlı bir şarkıyı da okudu. Akrostiş tekniğiyle yazılan bu şarkının dizelerinin ilk harfleri, meşhur sanatçı “Ebru Gündeş” adını oluşturuyor.

İşte o duygusal şarkı:

BU KALP SENİN İÇİN ATACAK
En zor anımda tanıdım seni
Bütün dünyam değişti
Razıyım senle ölmeye
Unutma bunu sevdiğim
Güneş olup
Üstüme doğdun
Nedenim var
Dünyada
Ellerin, gözlerin, sözlerin
Şiir tadında

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir