Hayıflanma, Hayıflanma Nedir? Hayıflanma Cümleleri

Cümlede anlam mevzusu içinde öğrenciler tarafınca çoğunlukla yöneltilen “Hayıflanma nedir? – Hayıflanma ne demek?” sorularının cevabına bu yazımızda örneklerle detaylı bir halde ele alacağız.

Geçmiş zamanlarda yaşanmış olan herhangi bir vakasında ya da eskide kalmış bir durumdan dolayı üzüntü duymaya hayıflanma denir. Gene aynı şekilde geçmişte kalan bazı durumlar hakkında pişmanlık duymak da hayıflanmak olarak değerlendirilir. Yakınmadan değişik olarak elde edilememiş, kaçırılmış bazı fırsatlar karşısında duyulan üzüntüler daha oldukça bu kategoride değerlendirilir.

Hayıflanma cümleleri içinde çoğunlukla “Eyvah, heyhat, ne yazık” benzer biçimde sözcükleri kullanılır. Bu tür cümleler kişinin daha oldukça kendisinden kaynaklı olarak yapmadığı ya da yapamadığı bir iş sebebiyle üzüntü duymasını ihtiva eder.

Hayıflanma Cümleleri (Hayıflanmak Cümle Örnekleri)

Hayıflanma cümlesi” mevzusunun daha iyi bir halde anlaşılması için örnek cümlelerimizi detaylı bir halde incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Örnek 1

Ne yazık ki üniversiteyi zamanında bitiremedim.

Yukarıdaki cümlede dikkat ederseniz bir üzüntü dile getirilir. Bu üzüntünün deposu ise gene kişinin kendisiyle alakalıdır ve kişinin kendi kendine üzülmesi söz mevzusudur. Bu özellikler hayıflanmanın örneğini teşkil eder.

Örnek 2

Bu takıma geçirme olmakla hayatımın hatasını yaptım.

Yukarıda yer edinen cümlede hatayı icra eden kişinin kendi kendine üzülmesi söz mevzusudur. Şahıs kendi yapmış olduğu bir davranış sonrasında üzülmektedir.

Örnek 3

Keşke lisedeyken daha oldukça çalışsaydım.

Burada şahıs geçmişte yapmadı bir durumdan dolayı bugün üzüntü duymaktadır. Lisedeyken daha çok ders çalışmadığı için kendi kendine üzüntü yaşamaktadır. Üzüntünün deposu gene kendisidir.

Örnek 4

Fırsatım varken o arsayı almalıydım. 

Gene burada şahıs geçmişte yapmadığı bir durumdan dolayı kendi kendine üzüntü duymaktadır. Üzüntüsünün deposu yapmadığı bir duruma dayanmaktadır.

  • Gençken gezip eğlenmek varmış.
  • Maalesef köyümüze geri dönemedik.
  • Senin kıymetini bilemedim.
  • Keşke memlekete geldiğimde onları da görseydim.
  • Üniversiteyi Eskişehir’de okumak vardı.
  • Saçlarım beyazlamaya başladı, ne yazık yaşlanıyorum.
  • İngilizce derslerinde uyumasaydım bugün kurslara o denli para vermezdim.
  • Tatilde oturmayıp hazırlık yapsaydım işler bu kadar karışmazdı.
  • Gençken ağır yükleri sırtlamasaydım bu ağrıları çekmek zorunda kalmazdım.
  • Eyvah, tüm notlarımı evde unutmuşum!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Türkçe Ders Notları
Cümlede Anlam

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir