Hediye Eş Anlamlısı Nedir? (Hediye Kelimesinin Eş Anlamlısı)

Dilimize başka dillerden giren sözcükler sebebiyle aynı anlama gelen birden fazla kelimenin varlığına “Eş Anlamlı Kelimeler” denilmektedir. Öğrencilerimizin en fazlaca aramış olduğu başlıklardan olan “Armağan eş anlamlısı – Armağan kelimesinin eş anlamlısı nedir?” sorularının cevaplarını bu başlık altında bulabileceksiniz.

Armağan=Armağan

Armağan” sözcüğünün eş anlamlısı olan “Armağan” kelimesidir.

Türkçe kökenli olan armağan sözcüğünün varlığına karşın Arapçadan geçirme edilen “Hediyye” sözcüğüyle beraber, birini mutlu etmek amacıyla ya da anı olarak verilen bir şey, ödül manasında iki sözcük lügatımızda kullanılmaya başlanmıştır.

Bu iki sözcük aynı anlama geldiğinden cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilir. Cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılmaları herhangi bir ifade bozukluğu oluşturmaz.

  • Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, bugünü ufaklıklara armağan (armağan) etmişti.
  • Kulübümün bu hediyesini (armağanını) yaşam boyu gururla saklayacağım.
  • Meşhur sanatçı, bu akşam fanatiklerinden almış olduğu armağanları (armağanları) sergileyeceğini deklare etti.

Türk Dil Kurumunun sitesinde “Armağan” sözcüğünün kelime anlamı şu şekilde özetlenmiştir: Birini sevindirmek için verilen şey, anı için verilen bir eşya, ödül, dürü, bağış.

Daha çok bilgiye ve eş anlamlı bulunan sözcüklerin tam listesine “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Eş anlamlı kelimelere hızlıca yetişebilmek için Android lügat uygulamamızı indirebilirsiniz:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir