Hikaye Nasıl Yazılır? Hikaye Yazmanın Kuralları

Yalnız bir öykü değil, herhangi bir metin yazıldığında yapılması gerekenlerin yanında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar yer almıştır.

Bununla beraber metin yazma süreci uzun ve uğraştırıcı olabilmektedir. Sonuca ulaşıldığında ortaya çıkan ürün ise verilen emeğin bir karşılığı olabilmektedir.

Birçok şahıs öykü yazmak ve bunu başkalarıyla paylaşmak ister. Sadece beğenilmeme kaygısı ve başka çekinceler bir çok kişinin bu şevkinin kırılmasına niçin olur. Unutmayınız ki her başarıya ulaşmış hikayede bile ne olursa olsun eleştirilecek bir şeyler bulur insanoğlu. Bu yüzden tasarladığınız ve oluşturmak istediğiniz yaşamları yazmaktan çekinmeyin. Doğal ki ilk yazdığınız hikayelerin oldukça başarıya ulaşmış olmasını, çevrenizdekiler tarafınca beğeniyle karşılanması düşük küçük bir ihtimal. Her şey de olduğu benzer biçimde öykü yazmada da çıraklık evresi yaşanabilmektedir. Bu yüzden ortaya çıkan başarısız hikayeleri bir basamak benzer biçimde kullanıp daha kaliteli ürünlere ulaşmaya çaba etmelisiniz.

Öykü yazma sürecinde aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi, ortaya çıkacak ürünün standardını de arttıracaktır.

Öykü Yazımında Dikkat Edilecek Hususlar

1. Mevzuyu Belirlemek

Bir öykü hatta bir metin oluşturmanın ilk aşaması yazılacak olan temanın ve mevzunun belirlenmesidir. Mevzunun belirlenmediği bir öykü yazma emek harcaması muhtemelen tamamlanamayacaktır. Öykü konusunu bulmakta zorlanmamak adına günlük yaşamda iyi bir gözlemci olmak yararlı olacaktır. Size garip gelen, ilginizi çeken, garipsediğiniz tüm davranışları not almaya çaba edin. Hatta kendinizce ders çıkardığınız vakalar üstüne giderek bir mevzu bulabileceğinizi ihmal etmeyin.

Öykü yaşanmış ya da yaşanması olası vakaları anlatır. Bu yüzden olabilecek, gerçekleşebilecek tüm vakaları kendi zihninizde kurgulayabilirsiniz.

2. Karakterleri Belirleme

Mevzu belirlendikten sonrasında öykü karakterlerini belirlemek gerek. Anlatılan vakalara uygun kişiliklerde ve kafi sayıda karakter belirlenmelidir. İhtiyaç duyulandan fazla sayıda karakterin kullanılması karışıklığa yol açabilmektedir.

3. Anlatıcı ve Bakış Açılarını Belirleme

Hikayelerde mühim unsurlardan biri de anlatıcı ve anlatıcının bakış açısıdır. Anlatılan olayın daha etkili olabilmesi adına en uygun anlatıcı seçilir. Bununla birlikte anlatıcının da yazardan bağımsız ayrı bir şahıs olduğu da unutulmamalıdır.

4. Vaka Örgülerini Oluşturma

Seçilen mevzuya ve karakterlere uygun bir halde olayların zincirleme bir halde oluşturulmasına çaba edilmelidir. Oluşturulacak vaka örgüleri ana vakaya gidecek ve onu destekleyecek özellikte olmalıdır.

5. Mekan ve Zamanı Belirleme

Hikayelerin mühim unsurlarından biri de yer ve vakit unsurlarıdır. Anlatılan vakalar uygun mekanlarda gerçekleşmelidir. Vakit terimi devamlı verilmese de olayın geçmiş olduğu vakit ya da olayların gerçekleşmesi sürecinde geçen vakit okuyucuya aktarılabilir. Vakit kronolojik bir sırada akabileceği benzer biçimde anlatılan olaydaki canlılığı arttırmak için geçmişten de izler aktarılabilir.

6. Ifade Şekil ve Tekniklerinden Yararlanma

Bir metinde başarıyı getiren mühim unsurlardan biri de ifade biçimlerinin ve tekniklerinin doğru bir halde kullanılmasıdır. Bilhassa hikayelerde kullanılması mecburi olan öyküleme ve betimleme ifade biçimlerinin ustalıkla kullanılması gerekiyor. Hikayelerdeki yer edinen vakalar sadece öyküleyici ifade ile okuyucuya aktarılabilmektedir. Ek olarak anlatılan olayların etkileyicilik gücünün artması yerinde meydana getirilen tasvirlerle mümkün olabilmektedir.

7. Dil Bilgisi Kurallarına Uymak

Bir metni kaliteli meydana getiren bir öteki büyük unsur ise dil bilgisi kurallarına uygunluktur. Bir hikayede yapılabilecek ihtimaller içinde bir yazım hatası okuyucunun dikkatinden kaçmayacak ve metinle ilgili tüm pozitif yönde düşüncelerin yok olmasına niçin olacaktır. Yazım kurallarından uzak bir metnin okuyucu tarafınca kıymet görmesi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden taslak halindeyken metne birkaç kez göz atmak son aşama ehemmiyet arz etmektedir.

  • Süsten uzak mütevazı bir üslupla anlatılan hikayenin başarıya ulaşmış olması, okunabilir olma olasılığı oldukça daha çok olacaktır. Anlatımın süslü olması ve karmaşıklığı hikayeyi okuyan kişiyi sıkacaktır.
  • Öykü yazmak büyük bir hayal gücü geliştirir. Bilhassa evlatların geniş hayal dünyası öykü yazma isteğiyle birleştirildiğinde ortaya olağan dışı hikayeler çıkmasını elde edecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde öykü yazmak uzun ve sıkıntılı bir süreçtir. Başarıya ulaşmış yazarların bir öykü yazmak için aylarca uğraş verdikleri unutulmamalıdır. Bu uzun ve sıkıntılı yolda yılmadan, geri adım atmadan, ısrar eden olanların bir süre sonrasında sonuca ulaştıkları söylenebilir. Ortaya konulmuş olan ilk eserlerin devamlı kusurlu olabileceği, eleştirilebilir taraflarının olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ek olarak şu mevzumuza göz atabilirsiniz: Yazma Tür ve Tekniklerini Tanıma – Yazma Emekleri

9. derslik Türk Dili ve Edebiyatı dersinin mevzu anlatımlarına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

9. Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Mevzuları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir