Hipokloröz Nedir – Hipokloröz asit Faydaları

Bugün sizlere Hipokloröz hakkında bildiğimiz detayları paylaşalım istedik. Ilk olarak Hipokloröz asit aslen havuz dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılmaktadır.

HOCI formülüne haiz olan zayıf bir asit olan Hipokloröz çoğu zaman ,Klor, suda hipokloröz asit ve hidroklorik asit oluşturacak şekilde çözünür:
Cl2 + H2O → HOCl + HCl
Mikroorganizmalar üstüne parçalayıcı etkiden mesuldür. Bu yüzden HOCl, etken klor olarak adlandırılır. Suda iyonizasyona uğrar.
Hipokloröz asit pH 6’nın altında çözünmezken bu değerin üstünde çözünmeye adım atar ve pH 9’un üstünde ortamda hipoklorid iyonu üstün duruma geçer. Bu yüzden, klorun dezenfekte edici tesiri pH’taki artışla azalır. Hipokloröz asit, hipoklorit iyonundan oldukça daha çok bakterisidal tesir gücüne haizdir. Bununla beraber, azca oranda hipokloröz asit ve oldukça oranda hipoklorid iyonu olan sodyum ve kalsiyum hipokloridin alkali solüsyonları bakterisidal etkilidir. Bu, hipoklorid iyonunun da dezenfeksiyona katkısı olan bir unsur olabileceğini gösterir.

 

Hipokloröz Nedir – Hipokloröz asit Yararları

2 klor ve 2 su molekülünün belirli şartlar altında tepkimeye girmesinden sonrasında birer birim hipokloröz asit(hocl) ve hidroklorik asit (hcl) oluşur.

 

Kaynak: Wikipedia 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir