I. Elizabeth

I. Elizabeth Biyografisi

İngiltere Kraliçesi

I. Elizabeth, İngiltere‘yi Katolik kilisesinin etkisinden çıkararak Protestan meydana getiren VIII. Henry‘nin kızı olarak 7 Eylül 1533 tarihinde Londra‘da hayata merhaba dedi. Anası VIII. Henry‘nin 2. eşi olan Kraliçe Anne Boleyn idi. Babası VIII. Henry öncelikle 18 yaşlarındayken, İspanya Kralı Ferdinand’ın dul kızı Aragonlu Catherine’le evliliğe ilk adımını attı. Babası 25 yaşlarındayken de anası ile evliliğe ilk adımını attı. Elizabeth hemen hemen 3 yaşlarındayken anası başka erkeklerle zina yapmış olduğu sebebi öne sürülerek kafası uçurularak idam edildi. Böylece Elizabeth de gayrimeşru evlat durumuna düşerek tahta çıkması olanaksız hale geldi. Kral VIII. Henry on gün sonrasında Jane Seymour’la evliliğe ilk adımını attı. Jane Seymour, bir yıl sonrasında Prens Edvard’ı doğururken öldü.

Kral VIII. Henry 1543’te ölmeden ilkin Elizabeth’in prensesliğini yeniden meşru hale getirdi. Edward 9 yaşlarında, “VI.Edward” olarak tahta çıktı. VI. Edward 16 yaşlarında çocuksuz olarak ölünce, I. Elizabeth’in öteki üvey kardeşi (Aragonlu Catherine’in kızı) Mary Tudor (I. Mary) Kraliçe oldu. İlk kez İngiltere tahtında bir bayan oturdu. Mary Tudor de çocuksuz öldü ve böylece I. Elizabeth 17 Kasım 1558 tarihinde 25 yaşlarındayken tahta çıktı ve 45 yıl yargı sürdü.

İngiltere‘nin, 17 Kasım 1558 tarihinden ölüm geçmişine kadar olan süre içindeki kraliçesiydi. Ek olarak İrlanda’nın ve simgesel olarak da Fransa‘nın kraliçesi olarak kabul ediliyordu.

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth, köle ticaretine müsaade eden ilk İngiliz yöneticisidir.

Yaşamı süresince asla evlenmediği için Bakire Kraliçe adıyla da anılır. İngiliz kral ve kraliçeleri içinde en mühim rol oynayanlardan birisi olarak düşünülür.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir