I. Katerina

I. Katerina Biyografisi

Çariçe I. Katerina, Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti içinde meydana getirilen Prut Savaşı esnasında Baltacı Mehmet Paşa ile görüştüğü ileri sürülmektedir.

I. Katerina, 15 Nisan 1684 tarihinde Polonya’nın Malbork bölgesinde köylü ailesinin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Doğduğu zamanki adı Marta Elena Skavronska idi. Üç yaşlarında öksüz kaldı ve Lüterci papaz Johann Ernst Glück tarafınca büyütüldü.

Ruslar, 1700 senesinde İsveç ile yaptıkları savaşlar esnasında Katerina’yı tutsak aldılar ve kimsesiz köylü kızı, Çar Petro’nun danışmanlarından birinin hizmetçiliğini hayata geçirmeye başladı. Görevi, danışmanın konağında çamaşırcılıktı. Katerina, ayrıca efendisinin konağına sık sık gelen Çar’ın gönlünü çelmeyi başardı, 1703‘te Çar’dan bir çocuk dünyaya getirdi ve 1705’te Ortodoks dinine geçti ve Ekaterina Aleksiyevna adını aldı.

I. Katerina, 1712 senesinde Rus çarı I. Petro ile evliliğe ilk adımını attı. 1703’te Çardan bir çocuk dünyaya getirdikten sonrasında Ortodoks olup adını değiştirmişti. I. Katerina ve Petro’nun bu evlilikten 11 evladı dünyaya geldi sadece içlerinden bir tek Anna ve Yelizaveta adlı iki kızı yaşadı. Yelizaveta ondan sonra Rusya‘nın çariçesi oldu. Eşi I. Petro’nun 8 Şubat 1725 tarihindeki ölümüne kadar evli kaldılar.

I. Katerina‘nın 1710-1711 yılları aralığında Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti içinde meydana getirilen Prut Savaşı esnasında barışı sağlamak bizzat Osmanlı sadrazamı Baltacı Mehmet Paşa‘yla müzakerelere katılmış olduğu ileri sürülmektedir. Sadece Prut Savaşı’nı en ince ayrıntılarıyla özetleyen iki tarafa ilişik ruznamelerden hiçbiri I. Katerina ile Baltacı’nın buluşmalarından bahsetmiyor.

Sayıca üstün olan Osmanlı ordusunun Rus ordusunun etrafını sardığı sırada I. Petro çaresiz umutlarla bu kuşatmadan çıkışın yollarını arıyordu. Osmanlı ordusu ise sabırsızlıkla son saldırı emrini beklemekteydi. Karısı Katerina Osmanlı’ya teslim olarak bir sulh teklifinde bulunmayı önerdi. Baltacı Mehmet Paşa tarihteki yenilgileri göz önüne getirerek hiçbir riske girmemek adına Rusya’nın sulh teklifini kabul etti.

Prut savaşından sonrasında 1712 Şubat’ında Çar ile resmen evliliğe ilk adımını attı.

I. Katerina, 1714 senesinde taç giydi. I. Petro’nun 8 Şubat 1725 tarihinde vâris bırakmadan ölmesi üstüne de asillerin muhalefetine karşın saray muhafızlarının ve bazı askerlerin desteğiyle “Çariçe” ilân edildi.

Devlet işlerini kocasının daha ilkin belirlemiş olduğu altı kişilik bir danışmanlar heyetine bırakan I. Katerina, dış politikada İngiltere, Fransa ve Prusya‘nın oluşturduğu Hannover Birliği’ne karşı Avusturya ile İspanya‘nın tarafını tuttu.

I. Katerina, 17 Mayıs 1727 tarihinde Tsarskoye Selo, Puşkin, Rusya’da 43 yaşlarında tüberküloz hastalığından ölmüştür.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir