Ian McDiarmid

Ian McDiarmid Biyografisi

Tony Award ödüllü İskoç beyaz perde ve tiyatro oyuncusu. Tiyatro kariyeri süresince oynadığı Shakespeare oyunları ile tanınan McDiarmid, aslolan ününü Yıldız Wars serisinde canlandırdığı İmparator Palpatine / Darth Sidius karakteri ile kazanmıştır.

Ian McDiarmid, 11 Ağustos 1944 tarihinde, Carnoustie, Angus, İskoçya’da dünyaya geldi. Daha çocuk denilebilecek yaşlardan itibaren tiyatro ile ilgilenen McDiarmid, St Andrews Üniversitesi’nde psikoloji okuduktan sonrasında oyunculuk dersleri almak suretiyle Glasgow’da bulunan Royal Scottish Academy of Music and Drama’ya katıldı.

McDiarmid’in rol almış olduğu ilk ustalaşmış tiyatro oyunu, 1972 tarihini taşıyan ve Open Space Theatre’da sahnelenen bir Shakespeare eseri olan Hamlet oldu. Hamlet’in haricinde The Tempest, King Lear ve Merchant of Venice benzer biçimde çeşitli Shakespeare uyarlamalarında yer edinen McDiarmid, İngiltere’nin en iyi Shakespeare oyuncularından birisi olarak haklı bir ün kazanmıştır.

1983 senesinde, Yıldız Wars Episode VI: Return of the Jedi’da İmparator Palpatine / Darth Sidious karakterini canlandıran McDiarmid, bu filmden 16 yıl sonrasında, 1999 senesinde yeni çekilen Yıldız Wars filmlerinde de rol almak için yönetmen George Lucas’la antlaştı. Serinin devam filmlerinde, Yıldız Wars’u temel alan bilgisayar oyunları ve animasyonlarında da bu karakterleri canlandıran McDiarmid, canlandırdığı karakterin iki değişik kişiliği için yarattığı değişik davranışlar, ses tonları ve yüz ifadeleriyle serinin fanatiklerinden tam not aldı.

İskoçya tarihindeki en etkili tiyatroculardan birisi olan Ian McDiarmid, kariyeri süresince Royal Scottish Academy of Music and Drama, Time Out Comedy Awards, Theatregoers’ Choice Award ve Theatre World Award’ın da içinde bulunmuş olduğu onlarca ödülle onurlandırıldı.

Filmleri ve Dizileri :
2019 – Yıldız Wars: Skywalker ın Yükselişi (Palpatine)
2018 – Britannia – Sürem 1 (King Pellenor)
2016 – Yitik Kent Z (Sir George Goldie) (Beyazperde Filmi)
2014 – Utopia (Anton)(Tv Dizisi)
2015 – 2018 – Yıldız Wars Asiler (EmperorPalpatine) (Tv Dizisi)
2014 – 37 Days (Edward Grey) (Tv Dizisi)
2009 – Margaret (Denis Thatcher)(TV Filmi)
2008 – City of Vice – Sürem 1 (Henry Fielding)
2005 – Elizabeth I – Sürem 1 (un conseiller)
2005 – Yıldız Wars: Episode III – Revenge of the Sith / Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı (Supreme Chancellor Palpatine)
2004 – Spooks – Sürem 3 (-)
2003 – The Last King – Sürem 1 (Sir Edward Hyde)
2002 – Yıldız Wars: Episode II – Attack of the Clones /Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonlar’ın Saldırısı (Palpatine/Darth Sidious)
1999 – Hayalet Süvari (Doctor Lancaster)
1999 – Yıldız Wars: Episode I – The Phantom Menace /Yıldız Wars: Bölüm I – Gizli saklı Çekince (Senator Palpatine)
1995 – Annie : A Royal Adventure ! (Dr. Eli Eon)
1988 – Kirli, Çürük ve Adi (Arthur)
1983 – Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü (Emperor Palpatine)
1981 – Dragonslayer (Brother Jacopus)
1980 – Yıldız Savaşları: İmparator (Emperor Palpatine)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir