Ian Somerhalder

Ian Somerhalder Biyografisi

Ian Somerhalder, 1978 doğumlu ABD’lı sinema-tv oyuncusu, model ve yapımcı. Young Americans adlı diziyle tanınan ve The Rules of Atraction’daki rolüyle beyaz perdede da adını duyurmayı başaran Somerhalder, 2004’de yayınlanmaya süregelen Lost adlı dizide, ‘Boone Carlyle’ karakterini canlandırıyor.

Ian Joseph Somerhalder, 8 aralık 1978’de Robert ve Edna Somerhalder’ın üç çocuğundan biri olarak Covington, Louisiana’da dünyaya geldi. İngiliz ve Fransız soyundan gelen müteahhit babası ve İrlanda ve Choctaw soyundan gelen masaj terapisti anası ile beraber Mississippi’de büyüdü. Soyadı ‘Hull’ olan arazi sahibi, varlıklı ve İngiliz biyolojik büyük büyükbabasının, metreslerinden birinin hamile kalması üstüne, göçmen çalışanlarından birini onunla evlendirmesi ve doğan çocuğa soyadını vermesini sağlaması yüzünden Ian’ın soyadı, büyük büyükbabasından bu yana Somerhalder şeklinde geldi.

10 yaşlarındayken annesinin de desteğiyle modellik hayata geçirmeye süregelen Ian, New York, Paris, Milan, ve Londra’da modellik yapmış oldu. Modellik yapmış olduğu bazı markalar Calvin Klein, Dolce & Gabanna, Gucci, Versace benzer biçimde markalar için çalıştı. İki sürem süresince Guess’in yüzü oldu. 13 yaşlarındayken ailesi boşanan Ian, annesinin yanında kaldı ve bir Katolik okuluna gitmeye başladı. Hem de oyunculuğa merak sarmaya başlayınca Covington’daki mahalli bir tiyatro grubuna katıldı. DNA Models Ajansı’nda çalışmaya devam eden ve bir süre sonrasında oyunculuğunu da profosyonelliğe taşımaya kabul eden Ian, 17 yaşlarında New York’ta oyunculuk hayata geçirmeye başladı ve iki yıl sonrasında da prestijli oyuncu koçu William Esper’la çalışmaya başladı.

The Big Easy (1997) ve Now and Again (1999) adlı dizilerde birer bölümde yer aldıktan sonrasında 2000’de popüler gençlik dizisi Young Americans’da oynadığı ‘Hamilton Fleming’ rolüyle başarıyı elde etti. Tv için meydana getirilen Anatomy of a Hate Crime adlı filmin (Russell Henderson rolünü üstlenen) peşinden 2001’de Life as a House (Josh rolünü üstlenen) ve 2002’de Faye Dunaway’le beraber oynadığı Changing Hearts (Jason Kelly rolünü üstlenen) olmak suretiyle iki beyazperde filmimizde yeraldı.

Ian Somerhalder’ın ilk büyük görevi, Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan Roger Avary’nin The Rules of Attraction’daki (2002) ‘Paul Denton’ karakteri oldu. Bu filmimizde görevi gereği bir erkekle öpüşmesinin peşinden, tekrar gay rollerde oynamak istemediğini deklare etti. Bu açıklaması üstüne Gaywired Magazine ve Logo Tv’s News’un internet sayfası 365Gay tarafınca Gay Hater (gay düşmanı) olarak duyuru edilen Somerhalder, geri dönüş yapmış oldu. Kendisinin de bazı arkadaşlarının gay bulunduğunu ve basının bütünü değil bir tek öpüşme sahnesini ön plana çıkarmasından dolayı bu şekilde bir izahat yaptığını, ek olarak bu mevzu hakkında sorulmadıkça tekrar konuşmayacağını söylemiş oldu.

The Big Easy (1997), Now and Again (1999), CSI: Crime Scene Investigation (2002), CSI: Miami (2003), Law & Order: Special Victims Unit (SVU) (2003) adlı dizilerde çeşitli bölümlerde göründükten sonrasında 2004 sezonunda Smallville’de altı bölüm süresince Adam Knight rolünü oynadı. 2004’de In Enemy Hands (Danny Miller rolünü üstlenen), The Old Man and the Studio (Matt rolünü üstlenen) filmlerinde rol alan ve aynı yıl, Recess adlı kısa filmimizde Cooley rolünü canlandıran Ian, bununla beraber filmin yapımcılığını da üstlendi.

2004’de yayınlanmaya süregelen Emmy Ödüllü dizi Lost’da annesinin düğün organizasyonu işini yöneten başarı göstermiş iş adamı ‘Boone Carlyle‘ karakterini canlandırmaya başladı. Bu diziyle beraber popülaritesi iyice artan Somerhalder, 2006’da çekmiş olduğu Pulse filmimizde Dexter McCarthy, The Sensation of Sight’da Drifter karakterini canlandırdı.

2 Kasım 2000’de Mostbeautifulman.com adlı internet sayfası tarafınca adam ünlüler içinde Ayın En Güzel Erkeği seçilen Somerhalder, mayıs 2006‘da DNA Models Ajansı’nın yayınladığı Top 10 Adam Modeller sıralamasında de yeraldı.

Lost’da üvey kız kardeşi rolündeki ‘Shannon Rutherford’ karakterini canlandıran Maggie Grace ile beraber olduğuna dair söylentiler ortaya atıldı fakat her ikisi de bu haberler hakkında yorum yapmadılar. Kayak yapmaktan hoşlanan Somerhalder, tıpkı Matthew Fox benzer biçimde iyi bir binici.

25 Nisan 2015 tarihinde oyuncu Nikki Reed ile evliliğe ilk adımını attı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 – The Anomaly (Harkin Langham) (Beyaz perde Filmi)
2012 – Cradlewood (Josh) (Beyaz perde Filmi)
2010 – Teen Choice Awards 2010 (Kendisi) (Tv Programı)
2010 – How to Make Love to a Woman (Daniel) (Beyaz perde Filmi)
2009 – 2013 – Vampir Günlükleri (Damon Salvatore) (TV Dizisi)
2008 – Turnuva (Miles Slater) (Beyaz perde Filmi)
2007 – Tell Me You Love Me (Nick) (TV Dizisi)
2007 – Marco Polo (Marco Polo)(TV Filmi)
2006 – The Sensation of Sight (Drifter) (Beyaz perde Filmi)
2006 – Nabız (Dexter McCarthy) (Beyaz perde Filmi)
2004 – 2010 – Lost (Boone Carlyle) (TV Dizisi)
2004 – Düşman Ellerinde (Danny Miller) (Beyaz perde Filmi)
2002 – Kaide Ötesi (Paul Denton) (Beyaz perde Filmi)
2001 – Yeni Bir Yaşam (Josh) (Beyaz perde Filmi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir