Ian Thorpe

Ian Thorpe Biyografisi

Ian Thorpe, 1982 doğumlu Dünya Şampiyonu ve erişmen yüzücü. Torpido (Thorpey ya da Thorpedo) lakabıyla tanınan meşhur sporcu, Olimpiyat Oyunlarında özgür yoldam branşında 5 altın madalyaya haiz ve 2001 Dünya Yüzme Şampiyonası’nda kazanılmış olduğu 6 altın madalya ile de şimdiye kadar bunu başarmış tek sporcu. Thorpe, toplamda Dünya Şampiyanaları’nda kazanılmış olduğu 11 altın madalyayla kırılması zor bir rekoru elinde tutuyor.

Ian James Thorpe, Ken ve Margaret Thorpe’un tek oğlu olarak 13 ekim 1982’de Avustralya’nın Sidney kentinde dünyaya geldi. Doğduğunda 4,1 kilo ağırlığında ve 59 santimetre uzunlukta olan Thorpe’un sporcu bir ailesi vardı. Babası kriket sporunda Junior seviyesinde gelecek vaadeden bir sporcuydu ve Bankstown Kriket Klubü’nde oynuyordu. Anası de Bankstown’da netbol oyuncusuydu. Kız kardeşi Christina’nın bileğinden yaralandığı bir kazanın arkasından doktorların yüzmesini önermesiyle 5 yaşındaki Ian Thorpe’da onunla beraber Padstow Yüzme Havuzu’nda yüzme dersleri almaya başladı.

Küçükken klora olan alejisi sebebiyle bir süre kenara çekilen Thorpe, 7 yaşlarındayken katılmış olduğu ilk yarışmasına kadar yüzmedi. Kafası suyun haricinde yüzmesine karşın okul festivalindeki bu yarışmada hızı ve vücudu yardımıyla birinci oldu. Bir süre sonrasında alejisini yenen Thorpe, 1994’de Avustralya İlkokullar arası yarışmada da başarı sağlamış oldu. Aynı yıl State Age Short Course Championships’de kendi yaş kategorisinde 9 altın madalya kazanmıştır.

1995 senesinde East Hills Boys Technology High School’da ortaokul eğitimine başlamış olan Thorpe, koçunu değiştirerek Doug Frost’un yanında kız kardeşiyle beraber yüzmeye başladı. Kız kardeşi Atlanta’da meydana getirilen 1995 Pan Pacific Yüzme Şampiyonası’nda yarışması için ulusal takıma seçilirken, boyu iyice uzayan Ian da ilk National Age Şampiyonası’nda 13 yaşındakilere karşı yarıştı ve 200 m ile 400 m özgür dallarda bronz madalya kazanmıştır. Aynı yıl State Age Şampiyonası’nda 10 kategorinin tamamında 1. oldu. 14 yaşlarındayken Avustralya Ulusal Ekibi’na seçilen Ian Thorpe, takıma giren en genç yüzücü oldu.

1999’da Sidney’de düzenlenen Pan Pacific Şampiyonası’nda, 4 günde 4 altın madalya kazanarak tarih yazdı ve 25 bin dolar tutarında para ödülü kazanan Thorpe, bu parayı Lifeline ve Avustralya Çocuk Kanser Enstitüsü (Children’s Cancer Institute of Australia) adlı yardım kuruluşlarına bağışlayarak yardımseverliği ile de kalpleri kazanmıştır. Thorpe, 200 senesinde çocuklar için “Ian Thorpe’s Fountain for youth Trust” isminde bir yardım fonu kurdu.

2001 senesinde Japonya’da düzenlenen tekler Dünya Şampiyona’sında şimdiye kadar en fazla altın madalya kazanan sporcu olan Thorpe, 6 madalyanın 4’ünü dünya rekoru kırarak kazanmıştır. Gene 2001 senesinde Avustralya Şampiyonası’nda 40 yıl sonrasında John Konrads’ın arkasından 100 metreden 800 metreye kadar tüm özgür stillerde başarı elde eden ilk yüzücü oldu. Ülkesinin en verimli sporcularından biri olmasının yanısıra insanlığı ve yardımseverliğiyle de birçok insanoğlunun saygısını kazanmıştır ve dünya genelinde şöhrete kavuştu. Birçok internasyonal organizasyonun tanıtımını üstüne alan Thorpe Avustralya, Fransa, Çin, ABD ve Japonya tarafınca kendisine verilen birçok ödülün de sahibi oldu.

IAAF tarafınca 2001 yılı Dünyanın En İyi Sporcusu seçilen Thorpe, 2002’de Foreign Press tarafınca Avustralya kültürünün en iyi temsilcisi seçildi ve ek olarak “2002 Australian Face Abroad Award” a layık görüldü.

Ian’ın sudaki başarısı olağanüstüden de öteydi. Thorpe, 200m karışık yoldam rekorunu ilkin 2003 Avustralya Şampiyonası’nda, arkasından da Barcelona’da düzenlenen 2003 Dünya Şampiyonası’nda kırdı. 22 Dünya rekoru kıran Thorpe, ilk Olimpiyat Oyunlarında 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanmıştır ve 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyayla Avustralya’nın Olimpiyatlardaki en başarıya ulaşmış sporcusu oldu. 11 Dünya Şampiyonluğu ile kırılması zor bir rekoru da elinde bulunduran Thorpe’un 10 Ulusal Şampiyonluğu ve 9 Pan Pacific Şampiyonluğu bulunuyor. 200m ve 400m özgür dalda dünya rekorlarını elinde tutan yüzücü, 4×200 metrede dünya rekorunu elinde bulunduran takımda yer aldı.

Brizbane’deki Avusturalya Yüzme Şampiyonası’nın arkasından 2007 Dünya Su Sporları Şampiyonası (World Aquatics Championships) seçmeleri öncesinde basında Thorpe’un motivasyonunu kaybettiğine dair haberler çıkmaya başladı. Fazlaca geçmeden 21 kasım 2006’da Sidney’de bir basın toplantısı düzenleyen Ian Thorpe, yarışlara katılmayı bıraktığını deklare etti. 24 yaşındaki başarıya ulaşmış yüzücü, Avustralya halkına verdikleri destek için teşekkür ederken, göz yaşlarına zorlukla hakim olabildi.

Sidney’de yaşamaya devam eden Ian Thorpe, hayır işleriyle uğraşmaya devam ediyor. UN tarafınca Japonya’da yürütülen anti-uyuşturucu kampanyası için seçilen Thorpe, aynız amanda da UNICEF ile beraber çocuklar için bir emek harcama yürütüyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir