İbrahim Kutluay

İbrahim Kutluay Biyografisi

İbrahim Kutluay, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi basketbolculardan birisidir. 2 kez Avrupa sayı kralı olan oyuncu, üçlüklerdeki kabiliyeti ve saha içindeki liderliği ile kabiliyetini birçok şekilde göstermiştir.

İbrahim Kutluay, 1973, İstanbul doğumlu Türk Ulusal Basketbol Ekibi ve Ülkerspor’lu meşhur oyuncu.

İbrahim Kutluay, 7 Aralık 1973‘te İstanbul Yalova‘da dünyaya geldi. Futbolcu olma isteğiyle büyüyen Kutluay, basketbol‘daki kabiliyetinin ön plana çıkmasıyla 13 yaşlarında, Fenerbahçe altyapısında basketbola başladı ve 4 yıl genç takımlarda savaşım etti.

1990 ylında genç oyunculara ehemmiyet veren devrin Fenerbahçe koçu Murat Özgül tarafınca A takıma alındı. Kutluay, bu imkanı değerlendirmesini bildi ve başarı göstermiş oyunu onu Ulusal Ekip’a kadar yükseltti. Bilhassa yüksek dış atış yüzdesiyle takımın en mühim atak gücü oldu.

19981999 sezonunda 21,4 sayı averajına ulaştı ve Euroleague‘de birinci sıraya yerleşti. 1999 senesinde, genç takımından başlayıp, 1986‘dan beri formasını giydirilmiş olduğu Fenerbahçe’den ayrılarak, Efes Pilsen‘le anlaştı.

Efes Pilsen’de 1999 – 2000 sezonuyla yalnız bir yıl forma giyen Kutluay, 2000 senesinde Yunanistan‘ın AEK takımına geçirme oldu. AEK’ya transferi Yunan takımında oynayan ilk Türk basketbolcu ünvanını bununla beraber getiriyordu.

AEK’da oldukça başarı göstermiş bir sürem geçiren Kutluay ve ekibi, “Yunanistan Ulusal Kupası”nı kazanmıştır ve Kutluay, kupa maçının “En Kıymetli Oyuncusu” (MVP) seçildi. AEK’da da bir yıl oynamasının peşinden 20012003 seneleri arası formasını giyeceği Yunanistan’ın ve Avrupa‘nın en kıymetli takımlarından önde gelen Atina ekibi Panathinaikos‘a geçirme oldu. Panathinaikos’la, 2002 senesinde Bolonya‘da “Avrupa Şampiyonluğu”nu kazanmıştır.

2003 senesinde Ülkerspor‘la sözleşme imzalayarak Türkiye‘ye döndü. Sözleşme 2007‘ye kadar geçerliydi. Ülkerspor’a geldiği ilk yıl, ekibi, playofflarda yarı finalde Beşiktaş‘ı eleyerek finale çıktı sadece finalde Efes Pilsen’e elendi. Daha dört senelik sözleşmesi olmasına karşın, sözleşmede yer edinen NBA ligi için hususi maddeler, Kutluay’a, ABD‘da basketbol yaşamını devam ettirme şeklinde riskli bir karar almasına olanak tanıdı.

Fazlaca geç sayılabilecek bir yaşta 22 Eylül 2004 Tarihinde, 31 yaşlarındayken, Seattle SuperSonics ile sözleşme imzaladı. NBA’e Mirsad Türkcan, Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur‘dan sonrasında giden 4. Türk oyuncu oldu.

Ekip seçme mevzusunda büyük şanssızlık yaşamıştı. Esasen fizyolojik olarak bu lige uygun olup olmadığı tartışılırken, gittiği takımda kendi pozisyonunda, Ray Allen şeklinde ekip için değişilmez ve kıymetli bir oyuncu vardı. Nitekim Ocak 2005 sonunda sözleşmesi feshedilene kadar devamlı takımın sakat sıralamasında (injury list) ve yedek kulübesinde tutuldu. Bu dönem içinde yalnız beş maçta oyuna girebildi ve toplam 12 dakika süre aldı. 1 isabetsiz şut, 1 ribaunt ve 2 top kaybı istatistiklerini yapmış oldu.

Şüphesiz NBA, kariyerinin en, kim bilir tek fena sonucu ve başarısızlığıydı. 2004 – 2005 sezonu ortasında yine Panathinaikos’a ve Atina’ya döndü. Alışmış olduğu Avrupa Ligi’nde takımına katkı halletmeye devam etti. Ekibi, Euroleague çeyrek finalinde Efes Pilsen’le Final Four’a çıkma mücadelesi verdi. Bilhassa 6 Nisan 2005 günü Atina‘da oynanan ilk maçtaki tutkulu ve istekli görünümüyle takımına büyük katkı sağlamış oldu. İki gün sonrasında oynanan rövanşta Abdi İpekçi Spor Salonu’nda büyük tepki çekti. Sadece ekibi Efes Pilsen’i eledi ve bir kez daha Final Four oynama başarısı elde etti.

İbrahim Kutluay 2005 – 2006 sezonu başlangıcında Ülkerspor’la 2 senelik sözleşme imzalayarak 5 yıl sonrasında Türkiye Basketbol Ligi’ne döndü. Aynı yıl Fenerbahçe’nin Ülkerspor’u satın alıp birleşmesiyle, Fenerbahçe Ülkerspor oyuncusu oldu.

Hususi hayatıyla da gündeme gelen meşhur basketbolcu, manken Demet Akalın‘la yaşamış olduğu 4 senelik ilişkiyi noktalamasından kısa bir süre sonrasında gene manken olan Demet Şener‘le yeni bir birlikteliğe başladı. Akalın’la olan ilişkisinin basın tarafınca yakından takip ediliyor olması, mutlu görünmeleri ve Akalın’ın müzik hayatına başladığı ilk video klibinde yer alması, birden biten birlikteliğin peşinden bir oldukca magazin yorumcusunu da şaşırtıyordu. Uzun süre geçmeden Şener’le görkemli bir düğünle yaşamını birleştirdi.

15 Temmuz 2005 tarihinde manken Demet Şener ile evliliğe ilk adımını attı. İrem (d.12 Haz. 2006) ve Ömer (d.27 Mart 2009) isminde iki evladı var. Nikah şahitliğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır. Gelinin şahitliğini ise mankenlik ajansı sahibi Amaç Sökmen yapmış oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş‘ın kıydığı nikahla evlenirken, Demet Şener, meşhur modacı Yıldırım Mayruk‘un hazırladığı gelinliği giydi. 19 Ocak 2018 tarihinde boşandılar.

İbrahim Kutluay, Baliç’in Galatasaray‘a transferi için söylediği şu sözlerle Fenerbahçe taraftarının en sevilmiş olduğu sporculardan biri oldu:

Profesyonelliğin gereğini yapmış. Ben yapamam, milyonlarca dolar verseler Galatasaray’da oynayamam.

İbrahim Kutluay, basketbolu bıraktıktan sonrasında İbrahim Kutluay Basketbol Akademi’sini kurdu ve genç çocuklar için basketbol eğitimi vermeye başladı. Türkiye Junior All-Yıldız’da koçluk yapmış oldu. Sahaya Çık kampanyasıyla genç küçüklere basketbolu öğretme çabasında oldu. Ek olarak tüm Türkiye’yi dolaşan Bugs Bunny Basket Show’da da oynadı. İstanbul’da İbrahim Kutluay Basketbol Akademi adı altında 5 okulu var.

İbrahim Kutluay Eyüp’teki Flatofis’te “Latife” isminde restoran açtı ve işletmekte.

Basketbol Oynadığı Takımlar :
1993-1999 – Fenerbahçe
1999-2000 – Efes Pilsen
2000-2001 – AEK Atina
2001-2003 – Panathinaikos BC
2003-2004 – Ülkerspor
2004-2005 – Seattle SuperSonics
2005-2005 – Panathinaikos BC
2005-2006 – Ülkerspor
2006-2007 – Fenerbahçe Ülker
2007-2008 – PAOK BC
2008-2009 – İTÜ

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir