İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu Biyografisi

Bitkisel tedavileriyle dünya genelinde tanınan, Türk kimya profesörüdür.
İbrahim Saraçoğlu, prostat ve Hepatit hastalıklarının tedavisi için geliştirdiği organik nebat içerikli alternatif tedavi kürleri ile dünyada bir ilke imza atmıştır.

İbrahim Adnan Saraçoğlu, 11 Nisan 1949 tarihinde Mersin’de dünyaya gelmiştir. Aslen Safranbolu‘ludur. Babasının adı Mehmet’dir. Mersin İleri İlkokulu’nda, İstanbul Avusturya Lisesi ve Mersin Akdeniz Koleji’nde okudu.

1973 senesinde Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisinde Kimya Mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonrasında,1982 senesinde yüksek lisans ve doktora çalışmasını Avusturya Graz Teknik Üniversitesi’nde Fizikokimya Kürsüsü’nde mastır ve doktora yapmış oldu.

1987 senesinde Doçent, 1994 senesinde Profesör oldu.

1983-1986 yıllarında Graz Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji ve Mikrobiyoloji Kürsüsünde asistan, 1985-1986 yıllarında Çukurova Üniversitesi, 1987-1994 yıllarında Avusturya Karl Franzes Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve 1995-1999 yılları aralığında da Viyana Teknik Üniversitesi’nde profesör olarak öğretim görevlisi; 1987-1993 yılları aralığında AVL Araştırma Merkezi’nde araştırmacı ve yönetici olarak çalıştı.

Saraçoğlu, profesör olduktan sonrasında organik nebat özlerinin insan sağlığı üstündeki tesirleri ve hastalıkların tedavisinde organik nebat kürlerinin kullanımı üstüne emekler yapmıştır. Prostatit ve prostat büyümesinin tedavisi için brokolinin kür şeklinde kullanımı üstüne emekler meydana getiren Saraçoğlu, bu emekleri ile dünya genelinde adından söz ettirmiştir. Ek olarak gene dünyada ilk kere olmak suretiyle Lavanta bitkisinin Hepatit B ve Hepatit C hastalıkları üstündeki etkilerini de ortaya çıkaran İbrahim Saraçoğlu, dünya bilim çevrelerinin tanımış olduğu ve her çalışmasını yakından takip etmiş olduğu bir isim haline gelmiştir.

Buluşlarıyla 100’ün üstünde patent aldı. Çalmış olduğu araştırma mevzularında bilimsel yazı yazdı. 1999 senesinde televizyonda ilk kez brokoli kürünü deklare etti. 2001 senesinde Türkiye’ye yerleşerek fitoterapi alanında çalışmaya başladı. Bitkilerdeki Sıhhat Mucizesi, Bitkisel Sıhhat Rehberi, Tıbbi Bitkiler Rehberi, Bitkisel Kürler Rehberi ve Tıbbi Bitkiler ve Bitkisel Sıhhat Rehberi kitaplarını yazdı.

Mart 2010 senesinde Ankara‘da dünyanın 3. büyük Tohum Gen Bankasının açılmasına ve gene aynı yıl Haziran/2010 da Türkiye’nin ilk Resmi Tıbbi Bitkiler Araştırma Laboratuarının açılmasında etkin vazife aldı.

Marmara Üniversitesi Biyomühendislik Anabilim branşında ve İstanbul Aydın Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı’nde Besin Kimyası, Nebat Kimyası ve İleri Nebat Kimyası dersleri verdi.

Saraçoğlu’nun geliştirdiği, önleyici ve koruyucu organik bitkisel kürler uluslar arası yayınlanmış birçok kitapta kaynak olarak gösterilmekte ve yurt dışı üniversiteler prof saraçoğlu’nun geliştirmiş olduğu kürleri araştırmalarına almaktadırlar.

İbrahim Saraçoğlu, evli olduğu Arzu Acay’dan 1995 senesinde boşandı. İki evladı vardır.

27 Ocak 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atandı.

9 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Cumhurbaşkanlığı Sıhhat ve Besin Politikaları Kuruluna üye olarak atandı.

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir