İbrahim Turhan

İbrahim Turhan Biyografisi

1968 senesinde İzmir’de doğan Turhan Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde 1987 senesinde birincilikle tamamladı ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümünü birincilikle kazanmıştır. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Internasyonal Bankacılık yüksek lisansını “Kamu Kesimi Açıklarının Makroekonomik Neticeleri ve Türkiye’de Bankacılık Kesimi Üstünde Tesirleri” temalı sav ile, Bankacılık doktorasını da “Finansal Krizler ve Gerçek Sektör Üstündeki Tesirleri: Türkiye Örneği” temalı sav ile tamamlayan Turhan, bu zamanda aynı kurumda öğretim elemanı olarak vazife yapmış oldu.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü Araştırma Fonu tarafınca desteklenen toplumsal bilimler mega projesi çerçevesinde resmi olarak davet edilmiş olduğu Cenevre Üniversitesi Institut Européen (IEUG) ve Loughborough Üniversitesi Banking Centre bünyesinde araştırmacı olarak bulunmuş oldu.

01 Nisan 2004 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Banka Meclisi üyeliğine, 07 Haziran 2006 tarihinde Para Politikası Kurulu üyeliğine seçilen Turhan, 8 Mayıs 2008 tarihinde Başkan (Guvernör) Yardımcısı olarak atanmıştır. Turhan, Kiel Enstitüsü bünyesinde etkinlik gösteren Küresel Iktisat Sempozyumu’nun Liderler Grubu ve Danışma Kurulu üyesidirDr. M. İbrahim Turhan, ek olarak London School of Economics and Political Sciences (LSE) Avrupa Enstitüsü bünyesinde kurulan Uygar Türk Emek harcamaları Kürsüsünde TCMB adına danışma kurulu ve İstanbul Kent Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti üyeliğini sürdürüyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir