İç Konuşma Tekniği Nedir? (İç Konuşma Örneği)

Anlatmaya bağlı sanat içerikli metinlerde çoğunlukla gördüğümüz ve durumların okuyucuya en iyi şekilde yansıtılabildiği ifade tekniklerinin başlangıcında “İç Konuşma” gelmektedir. Bu yüzden günümüz roman ve öykü eserlerinde bu tekniğin çoğunlukla kullanıldığını görürüz.

Bu ifade tekniğinde okuyucuya aktarılmak istenenler kahramanın ağzından kendi kendine konuşuyormuş benzer biçimde tertipli bir halde aktarılır. Karakter duygu ve düşüncelerini dağınık bir halde değil, tertipli ve mantıklı cümlelerle ifade etmektedir. Böylelikle kahramanın iç dünyasını bizzat kendi ağzından dinlemiş olur okuyucu.

İç Konuşma Örneği

Bugün her zamankinden değişik bir halde gökyüzünün değişik fakat bir o denli büyüleyici renk tonlarını gözlemlemek mümkündü. Bu sırada can sıkıntımın gitmesini amaçlayarak sahilde yavaş adımlarla yürüyordum. Hava fazlaca sıcak olmasa da üç çocuğun büyük bir eğlenceyle denizde oynadıklarını gördüm. Var mıydı acaba o evlatların aklında hayatla ilgili bir problemin kırıntıları? Oturdum ve onları seyrederek neşelerine bir an olsa da ortak oldum.

Uyarı ⇒ Öğrenciler iç konuşma ile şuur akışı tekniğini çoğunlukla karıştırmaktadır. İkisi arasındaki en büyük fark iç konuşmada cümlelerin uzun ve birbiriyle bağlantılı şu demek oluyor ki mantıklı olmasıdır. İç konuşmada mevzudan mevzuya geçiş yer almaz.

Ifade Teknikleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir