III. Kılıç Arslan

III. Kılıç Arslan Biyografisi

9. Anadolu Selçuklu Devleti sultanıdır. 1204 – 1205 yılları aralığında yargı sürmüştür.

III. Kılıç Arslan, 1196 senesinde dünyaya gelmiştir. Tam adı III. İzzeddin Kılıç Arslan’dır. Babası Rükneddîn Süleyman Şah’dır.

Babası Rükneddîn Süleyman Şah, yeni bir Gürcistan seferine giderken yolda hastalanarak Konya-Malatya içinde 6 Temmuz 1204 tarihinde öldü. Yerine buluğ çağlarında olan 8 yaşındaki oğlu III. Kılıç Arslan (d.1196 – ö.1205) 9.ncu Anadolu Selçuklu Sultanı olarak 1204 senesinde başa geçti. 8 ay kadar başta kaldıktan sonrasında amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev’e 1205 senesinde sultanlığı vermek mecburiyetinde bırakıldı.

Babası tarafınca tahttan indirilmiş olan amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev, Rükneddîn Süleyman Şah öldüğü sırada İstanbul‘da bulunuyordu. I. Gıyaseddin Keyhüsrev Rükneddîn Süleyman Şah‘ın ölüm haberini alınca Anadolu’ya geldi; Türkmenlerin desteğiyle başşehir Konya‘yı Ocak 1205 ayında kuşatarak III. Kılıç Arslan’ı tahttan inmeye zorladı; sonunda Konyalılar yeğeni III. Kılıç Arslan’a fenalık yapmaması şartıyla şehri teslim ettiler Mart 1205 ayında bir menşurla Kılıcarslan’ı Tokat’a atama etti, fakat III. Kılıç Arslan daha Tokat’a gitmeden kararını değiştirip yakınlarıyla beraber bir süre Konya civarlarında bulunan Gevele Kalesi’nde ikamet etmesini emretti. III. Kılıç Arslan orada 1205 senesinde öldü.

III. Kılıç Arslan’ın kısa devam eden hükümdarlığı döneminde Isparta şehri ve çevresi fethedilmiştir. Hatta 1204 senesinde İstanbul’un haçlılar tarafınca işgal edilmesi ile Laskaris tarafınca, İznik’te kurulan yeni Bizans devleti, Selçuklulara bağımlı oldu.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir