İşten Çıkış Kodları – Sgk İşten Ayrılış Kodu Nasıl Öğrenilir ?

Son günlerde Bilhassa Toplumsal Güvenlik Kurumu ile ilgili olarak işten çıkış kodları merak ediliyor, bu mevzuda müşavir olan dostum ile bu mevzu üstüne uzunca bir söyleşi sonrasında sizlere dört gözle beklenen soruları madde madde cevaplayıp aşağıda paylaştık. Bu mevzuda merak ettiğiniz soruları bizlere çekinmeden sorabilirsiniz, informasyon ve tecrübelerimiz dahilinde sizlere destek olmaya çalışacağız.

 

SGK İşten Çıkış Kodu ve Açıklamaları Nedir ?

Emek harcama hayatında yeni bir işe adım atmak kadar mevcut ilişkilerin bitmesi de bir o denli olağan bir durumdur. Bu durumda mühim olan bir nokta çalışan işçinin işten ayrıldıktan sonrasında işleyen sürecin yasal kurallara uygun olarak yapılması gerekliliği olmaktadır.  Bu süreç doğru bir halde yönetildiği vakit çalışan ve işveren için yaşanması olası negatif durumların önüne geçilmiş olunur.

İşten Çıkış Kodu Iyi mi Öğrenilir ?

İşten ayrılma kodlarını öğrenmek için yapılması ihtiyaç duyulan bu kodların daha evvelde işveren kurum tarafınca sisteme girilmesi gerekir. Eğer girilmişse E-devletten 4A, 4B ya da 4C hizmet dökümünü yansıyan sayfadan öğrenmek mümkündür.

SGK İşten Ayrılış Bildirimi Girmek Mecburi Mudur ?

Doğal ki de zorunludur. İşten çıkış bildirimi yapılması Kanun ile birlikte mecburi bir hale getirilmiştir. Kanunda yer edinen açıklamaya nazaran çalışanın işten ayrılmasından sonraki 10 iş günü süresince Toplumsal Güvenlik Kurumu’na bu vakası işveren bildirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde bildirilmezse işçi tazminat hakkını kullanamaz.

SGK İş Çıkış Kodu Ne İşe Yarar ?

İş Çıkış Kodunun seçilmesinden sonrasında işten ayrılan şahıs, tazminat ve işsizlik maaşı şeklinde başka haklardan yararlanabilmekte ya da yararlanamamaktadır.  Bu kodların giriş işleminin yapılması çalışanın iş sözleşmesinin hangi sebeple bittiğinin SGK tarafınca görülmesini sağlamaktadır ve SGK tarafınca takip edilmektedir.

İşten Çıkış Kodu Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

SGK işten çıkış kodunu belirlerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan vaka, çalışanın işten ayrılmasına denk gelen en uygun kodun seçilmesi olacaktır. Şu demek oluyor ki çıkış kodu seçiminde mühim olan şey iş akdinin sona ermesine hangi durumun sebep olduğudur. Sonuçta çıkış kodunun da bu nedenlere uygun olması gereklidir.

İşten Ayrılma Kodunun Yanlış Yapılması Durumunda Düzeltme Mümkün müdür ?

Sigortalı işten ayrılma bildirgesinin 10 günlük vakit içinde düzeltilebileceği şeklinde bildirge iptali de bu dönem içinde yapılabilir. İşverenler sigortalı işten ayrılış bildirimi yaparken 10 günlük zamanı geçtikten sonrasında yapmış oldukları işten ayrılış sebebine yönelik düzeltme talepleri ise işverenlerin yada sigortalıların düzeltme sebeplerin ilişkin kanıtlayıcı unsurlar ile birlikte İŞ KUR müdürlüklerine başvurmaları gerekir. Düzeltme talepleri yapılırken kanıtlayıcı belgelere örnek şekilde; suç duyurusu ve/yada kıdem tazminatı banka dekontu/bordrosu, suç duyurusu süresinde iş arama iznine ilişkin yazıyı gösterme hakkına haizdir.

İşten Ayrılma Sebebinin Doğru Kullanılması Niçin Önemlidir? Neticeleri Nedir ?

İşten çıkmaya ilişkin kodun doğru şekilde kullanımı sigorta sahibi kişinin kıdem tazminatı, suç duyurusu tazminatı ve işsizlik ödeneği alması için bu mevzularda ehemmiyet taşır. Bununla beraber, kişinin başka bir kurumda yada iş yerinde yine iş başı yapması açısından da bir nevi emek harcama belgesi görevi doğrusu referansı olacaktır. İşten ayrılma kod seçimi yapılırken basite alınmamalı, tam tersi hem sigortalı açısından hem de işveren açısından mühim olumsuzlukları doğurabilmektedir. Sigortalı açısından yukarıda sayılan sonuçlar olabilirken işveren açısından da hatalı ya da yanlış kod girişi sigortalı şahıs ile karşı karşıya gelmesine sebep olabilir ve düzeltme noktasında bir ekip uzun zamanlar ile karşı karşıya kalınır, son noktada kim bilir dava açılması ile bile bitebilir.

 

İşten çıkış kodları 1. görüntü devamı aşağıda

İşten çıkış kodları 2 görüntü son görüntü

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir