Jack Daniel

Jack Daniel Biyografisi

Jack Daniel, dünyaca meşhur Jack Daniel’s viskisinin yaratıcısı ve ABD Birleşik Devletleri’ndeki Jack Daniel’s Damıtım Evi‘nin kurucusu. Alkol üretimini tescillendiren ilk şahıs olan Jack Daniel’ın kurduğu damıtım evi de ABD’deki en eski tescilli damıtım evi olma unvanına haiz.

Jasper Newton Jack Daniel, 1850 senesinde Şimal California, Tennessee‘de dünyaya geldi. (Kentte çıkan bir yangında hükümet binasındaki kayıtlar zarar gördüğünden ve Jack Daniel ile annesinin gömüt taşlarında yazan tarihler birbiriyle tutarsız olduğundan, doğum zamanı kati olarak bilinememektedir. Kati olarak malum tek şey Eylül ayında doğan olduğudur.)12 kardeşi olan Jack Daniel minik yaşta annesini yitirdi ve 7 yaşlarında Dan Call ailesinin yanında çalışmaya başlamadan ilkin, bir aile dostları tarafınca yetiştirildi. Lutherci bir vaiz olan Call’un Louse River’da bir viski imalathanesi de vardı.

Sonraki birkaç yıl içersinde Jack Daniel, Dan Call’dan viski üretimi ile alakalı her şeyi öğrendi ve 1863 yılının eylül ayında, alkollü içki satmak yerine insan ruhunu yüceltme arzusunun artan baskısına dayanamayan Call, viski imalathanesini o sırada 13 yaşlarında olan Daniel’a sattı.

Jack Daniel da tıpkı Dan Call benzer biçimde taze viskinin akça ağaç kömürüyle damıtılarak yumuşatılması gerektiğine inanıyordu; aslen bu işlem sıkça kullanılmakta olmasına karşın, süre ve maliyet açısından getirmiş olduğu yük sebebiyle öteki viski üreticileri tarafınca giderek daha azca kullanılmaya başlanmıştı. Sadece Jack Daniel, olmazsa olmaz olduğuna inanılmış olduğu kömürde yumuşatma işlemini geliştirerek 1866 senesinde kusursuz hale getirdi (Odun kömüründe yumuşatma, Jack Daniel’s viskisinde olduğu benzer biçimde Tennessee viskisi yapımında da kullanılan bir işlemdir. İşlem, yeni meydana getirilen viskinin ortalama 3 metrelik akça ağaç kömürüyle sımsıkı kaplanmış dev konteynerlerden yavaşça damlatılmasını içermektedir. 10 gün devam eden bu işlemin sonunda, viski kömür özünü emer ve içki, rafine hale gelmiş olarak değişik bir tat ve kokuya haiz olur). Hükümetin vergi koyacağını tahmin eden Jack Daniel, 1866 senesinde damıtım evini yasal olarak tescil ettirdi. Kendisi bu işlemi yaptıran ilk üreticiydi. Böylece Tennessee’nin minik bir kasabası olan Moore County‘nin ortasındaki Lynchburg‘da yer edinen damıtım evi de ülkenin en eski kayıtlı damıtım evi sıfatını kazanmıştır.

Jack Daniel aynı yıl; mısır, çavdar, arpa maltı ve tüm bir yıl süresince durağan(durgun) 26,41 C derecede akan demirsiz suyla ürettiği viskiyi, ilk olarak mantar tıpalı toprak sürahilerde şişeledi. Viskisini öbürlerinden ayırmak için, sürahilerin üstüne adını basan Daniel, 1870‘lerin sonlarına doğru cam şişelerin oldukca rağbet görmeye başlamasıyla üstüne damıtım evinin adının kabartma olarak işlendiği, standart, yuvarlak, bir cam şişe geliştirdi. Kömürde yumuşatılmış viskisi değişik olduğundan, viskisini koyduğu şişenin de değişik olması gerektiğine inanıyordu. 1895 senesinde, Illinois Alton Cam Şirketi‘nden bir satıcının, kendisine yivle süslenmiş bir boynu olan, köşeli, yeni ve asla kimsenin kullanmadığı bir şişe tasarımı göstermesiyle, Jack Daniel’s köşeli şişelerde pazarlanmaya başlamış oldu.

1904 senesinde Jack Daniel, Old No. 7 Tennessee viskisiyle St. Louis, Missouri’de meydana getirilen Dünya Fuarı‘na katıldı. Dünyanın her tarafınca katılan 20 viski arasından, dünyanın en iyi viskisiseçildi ve altın madalya ile ödüllendirildi. Bununla beraber, 1866 yılından bu yana asla değişmeyen etiketiyle Jack Daniel’s, yedi altın madalya kazanmıştır (1905, ABD haricinde kazanılan ilk altın madalya, Belçika – 1913, Belçika – 1914, Anglo-Amerikan Fuarı, Londra – 1915, Hijyen Enstitüsü Sertifikası, Londra – 1954, Mükemmellik Yıldızı ödülü, Belçika – 1981, Amsterdam’da verilen palmiye yapraklı altın madalya).

Boyu bir tek 158 santimetre olan Jack Daniel, 21. yaş gününü kutlamak için şehre alışverişe gittiğinde, dizlerine kadar inen resmi bir frak ve geniş kenarlı bir ziraatçi şapkasıyla döndü. Bu giysisi, ömrünün sonuna kadar giyeceği günlük üniforması haline gelen Jack Daniel, bir kere herhangi bir şeyi kendi istediği şekilde belirleyince, onu tekrar asla değiştirmezdi ( ki bu giysiler de onun için söylenen bu görüşü destekliyor).

Evlenmeyen ve asla evladı olmayan Jack Daniel, damıtım evini yeğeni Lem Motlow‘a bıraktı. 1887 senesinde Jack Daniel’ın yanında çalışmaya süregelen Motlow, damıtım evinin 29 yıl devam eden içki yasağı yıllarında da ayakta kalmasını sağlamış oldu ve yine üretime başladığı 1944 senesinde, Lem Motlow’un adı Jack Daniel’s etiketine eklendi.

1905 senesinde, Jack Daniel bir sabah erkenden işe geldi ve ofisindeki kasayı açmaya çalıştı. Kasanın şifresini hatırlayamayan ve kızgınlıkla kasayı tekmelemeye süregelen Daniel, sert bir darbeyle vurunca ayak parmağını kırdı ve derhal sonrasında kaptığı enfeksiyon sonucu 1911 senesinde, kan zehirlenmesinden yaşamını yitirdi. Lynchburg‘a gömülen Jack Daniel’ın gömüt taşının yanında, ölümünün peşinden matem tutan oldukca sayıda hanım için yerleştirilen iki iskemle bulunuyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir